Majowe święta w Białymstoku

Przed nami rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja), Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja) oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń, a Białystok zostanie udekorowany. Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniach.

Obchody świąt majowych rozpoczną się jeszcze w kwietniu. W intencji ojczyzny w niedzielę (30 kwietnia) o godz. 10.00 odbędzie się nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Dolistowskiej 17.

W poniedziałek (1 maja), w 19. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, o godzinie 12.00 na Rynku Kościuszki, przy pomniku Marszałka Piłsudskiego podniesiona zostanie flaga Unii Europejskiej. Centrum miasta zostanie przyozdobione flagami europejskimi, narodowymi i miejskimi.

W Dniu Flagi RP (2 maja) o godz. 12.00, przy pomniku Marszałka na Rynku Kościuszki, rozpocznie się uroczystość. Nastąpi podniesienie flagi RP, odegrany zostanie hymn Polski. Miejskie uroczystości jak co roku przygotowywane są we współpracy z kompanią honorową 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Tego dnia Białystok przyozdobią biało-czerwone, świąteczne dekoracje.

Muzeum Wojska przygotowało natomiast warsztaty „Jestem mały Polakiem!” o symbolach narodowych, które będą trwały w godz. 10.30-11.30, Sztafetę Pokoleniową „Historia jednego orła” – warsztaty o historii godła Polski dla całych rodzin (godz. 12.00-13.30) oraz stoisko edukacyjne, przy którym w godz. 14.00-16.00 odbędą się wspólne gry i zajęcia plastyczne.

We wtorek (3 maja), w dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja, o godz. 9.00 zostaną złożone kwiaty przy pomniku Konstytucji 3 Maja. Odbędą się również nabożeństwa w intencji ojczyzny. O godz. 8.30 rozpocznie się uroczysta liturgia w cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku, a o godz. 11.00 – msza święta w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP.

Główne obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbędą się na Rynku Kościuszki, przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Rozpoczną się o godz. 12.30. Wezmą w nich udział między innymi przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, parlamentarzyści, kombatanci, żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Podlaskiej Administracji Skarbowej, Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich oraz oczywiście mieszkańcy. Uroczystość zakończy defilada wojskowa.

Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja po głównych uroczystościach prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaprasza na tradycyjną grochówkę, którą przygotuje vice MasterChef Mariusz Kisiel.

O godz. 11.00 rozpocznie się Piknik Służb Mundurowych na placu przed Teatrem Dramatycznym. Czekać tam będą namioty promocyjne służb mundurowych wraz ze sprzętem, jakiego żołnierze i funkcjonariusze używają na co dzień w służbie. Piknik potrwa do godz. 17.00.

W tym dniu można będzie także skorzystać z zaproszenia Muzeum Wojska i w godz. 10.30-11.30 wziąć udział w warsztatach dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat – „Jestem mały Polakiem!”. W godz. 12.00-16.30 można też spotkać się przy stoisku edukacyjnym muzeum, przy którym odbędą się wspólne gry i zajęcia plastyczne.

Centrum Białegostoku będą zdobiły flagi narodowe. Prezydent Miasta Białegostoku z okazji majowych świąt przygotował mieszkańcom okolicznościowe upominki. W Dniu Flagi po uroczystościach będą rozdawane flagi narodowe, natomiast 3 maja – narodowe kokardy, flagi, lizaki dla dzieci. Wszystko w biało-czerwonych barwach.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do dekorowania swoich domów i wywieszania flag narodowych.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

za:biaystok.pl