Małe wielkie ogrody. Kilka wskazówek, jak je aranżować

Zielona trawa, skrawek kwietnej łąki, może trochę ziół, wygodny leżak i kącik do porozmawiania czy poczytania, słońce… Najlepszy relaks to relaks w przyjemnym otoczeniu. Do zaaranżowania kameralnego, przydomowego ogrodu wystarczy kawałek miejsca, ciekawy pomysł i trochę pracy. O czym warto pamiętać przy urządzaniu takiej przestrzeni?

Najważniejsza rzecz w centrum

Właściciele niewielkich przestrzeni powinni skupić się na wyznaczeniu i zagospodarowaniu środka swojego ogrodu. To miejsce, wokół którego będzie toczyło się życie i od niego warto zacząć planowanie i urządzanie innych części. W środku może się znaleźć drzewo, większy ozdobny krzew albo skalniak z różnego rodzaju kwiatami, krzewinkami i roślinami płożącymi. Do jego realizacji można śmiało wykorzystać przeróżne kamienie, żwir czy korę.

Plusem skalniaków jest to, że nie tylko urozmaicą wygląd, ale też przełamią monotonię płaskiego terenu. Najciekawsze są takie, w których unika się symetrii, którą ciężko znaleźć w kamienistych pagórkach, do których mają upodabniać się skalniaki. Dodatkowo, sama centralna lokalizacja będzie im sprzyjać. Skalniaki bowiem lubią miejsca charakteryzujące się dużym nasłonecznieniem – mówi Ziuta Mieleszczuk, ogrodniczka.

Innym ciekawym uzupełnieniem miejsca w centrum może być oczko wodne albo kaskada, którą ciekawe da się wpisać w skalniak.

Miejsce na relaks

W przemyślanej aranżacji małego ogrodu nie może zabraknąć miejsca do organizacji rodzinnych i towarzyskich spotkań, czy też po delikatnej zmianie oprawy, miejsca idealnego do wypoczynku i wyciszenia. Dobrze, jeśli jest ono usytuowane po drodze do wejścia do domu, ale jednocześnie jest w ustronnym miejscu, najlepiej z widokiem na pozostałą część ogrodu. To pozwoli mieć na oku na przykład bawiące się małe dzieci. Głównym elementem tego typu aranżacji są meble.

Przy wyborze foteli, sof i stolików do ogrodu ważne są nie tylko gabaryty, wygląd czy kolor, ale także surowce, z których zostały wykonane. Pod chmurką najlepiej sprawdzą się meble z tworzyw gwarantujących wytrzymałość, odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne i promienie UV,  dzięki czemu produkty nie blakną, nie rdzewieją ani nie butwieją. Równie ważna jest łatwość utrzymania ich w czystości, w tym przypadku wystarczy woda z dodatkiem delikatnego detergentu i miękka ściereczka.

Będąc właścicielem niewielkiego ogrodu warto wybierać sprytne i wielofunkcyjne rozwiązania. Takim jest właśnie zestaw mebli Orlando marki Keter, składający się z wygodnej dwuosobowej sofy i dwóch foteli z poduszkami oraz dwupozycyjnego stołu Lyon, którego wysokość można regulować w zależności od potrzeb użytkowników, na wysokość blatu 40 lub 65 cm. Dzięki takiemu rozwiązaniu meble mogą stanowić zarówno wygodny zestaw wypoczynkowy z kawowym stolikiem, jak również służyć jako praktyczny komplet z przeznaczeniem do spożywania posiłków. Warto dodać, że meble wykonane są w 97% z tworzyw pochodzących z recyklingu, tak ważną dla naszego środowiska.

Najlepszy grill domowej roboty

Grill może być prawdziwą ozdobą małego, przydomowego ogrodu. Można go samemu zaprojektować i zbudować, wykorzystując przy tym kamienie i cegły klinkierowe. Ważny jest wybór miejsca, w którym stanie grill. Najrozsądniej odsunąć go nieco od miejsc, w których się odpoczywa albo spędza czas przy wspólnym stole po to, żeby dym nie stanowił przeszkody w swobodnym biesiadowaniu. Jednocześnie, warto znaleźć lokalizację, która jest skomunikowana z kuchnią. Ułatwi to organizację przygotowania produktów i samych potraw.

Natomiast w niewielkich ogrodach praktycznym rozwiązaniem będzie umieszczenie w pobliżu miejsca, na którym stanie grill skrzyni ogrodowej. Sprawdzi się ona nie tylko w przechowywaniu przydatnych grillowych i ogrodowych akcesoriów, ale może być także dodatkowym miejscem do siedzenia dla dwóch dorosłych osób. Na rynku dostępnych jest wiele modeli skrzyń marki Keter o różnych wymiarach, pojemnościach kształtach, fakturach i kolorach. Średniej wielkości schowki takie jak 305-litrowa skrzynia Capri albo mniejsza 270-litrowa Samoa doskonale nadają się do bezpiecznego przechowywania narzędzi ogrodowych, zabawek czy innych akcesoriów ogrodowych. Ponadczasowy design inspirowany naturalnym splotem rattanowym wyróżnia skrzynie spośród innych oferowanych na rynku. Produkty wykonane są w 60% z tworzywa recyklingowanego co jest ich dodatkowym atutem.