Męskie kłopoty w sypialni – jest się czego bać?

Wielu mężczyzn uważa, że nawet jednorazowy problem z erekcją jest pogrzebaniem życia seksualnego. Tymczasem jednorazowe, zdarzające się od czasu do czasu kłopoty są czymś zupełnie normalnym. Lekarze namawiają mężczyzn, aby w razie takich problemów nie zamykać się w sobie, co może negatywnie wpłynąć na całe życie seksualne, ale szukać pomocy specjalisty.

Skąd biorą się zaburzenia erekcji?

Jednorazowe, rzadkie kłopoty z erekcją nie są niczym niezwykłym – szacuje się, że przynajmniej raz w życiu każdy mężczyzna doświadczył tego typu problemu. Powody, dla których tak właśnie się dzieje, są najróżniejsze – od problemów fizycznych, po zaburzenia psychologiczne.

Przy często powtarzających się problemach z erekcją wskazane jest udanie się do lekarza. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn po 40. roku życia, którzy zagrożeni się problemami z prostatą czy innymi kłopotami fizycznymi. Według kardiologów problemy z erekcją są jednym z pierwszym ostrzeżeń organizmu przed zawałem serca. Jakie jest powiązanie? U mężczyzn z nadwagą, wysokim cholesterolem, palących papierosy odkłada się w tętnicach płytkach miażdżycowa. To oznacza, że światło tętnicy regularnie się zmniejsza, pozwalając na pompowanie coraz mniejszej ilości krwi. Występują wówczas m.in. problemy z erekcją, ponieważ krew nie jest w stanie z odpowiednim ciśnieniem dopłynąć do ciał jamistych w penisie. Z czasem ten sam powód może być przyczyną zawału serca, dlatego istotna jest diagnostyka problemu ze zbliżeniami w celu określenia, czy nie jest to ostrzeżenie od organizmu. Dodatkowo warto zbadać również stan prostaty.

Czasami zaburzenia erekcji mogą pojawiać się podczas przyjmowania niektórych leków, zwłaszcza tych na nadciśnienie, miażdżycę czy obniżenie poziomu cholesterolu. Warto wiedzieć, że większość tych farmaceutyków nie jest przeciwwskazaniem do przyjmowania również leków polepszających jakość życia seksualnego – ważne jednak, aby te leki dobrał lekarz, ponieważ nie wszystkie preparaty można przyjmować jednocześnie.

Zaburzenia erekcji, a reakcja partnerki

Jeśli problemy z erekcją nie są wywołane żadnymi nieprawidłowościami w stanie fizjologicznym organizmu, można spodziewać się problemów natury psychologicznej. W takim przypadku istotne jest wsparcie ze strony partnerki, zwłaszcza jeśli jest to stała partnerka. Problem zaburzeń erekcji dotyka obu stron związku. W momencie, gdy występuje, mężczyzna czuje się zawiedziony samym sobą, ale kobieta często odczuwa to jako osobistą porażkę – uważa, że jej kompleksy powodują brak zainteresowania mężczyzny, a to znów przekłada się na jakość życia seksualnego. Co więcej, niektóre kobiety są skłonne w pierwszym odruchu oskarżyć mężczyznę o brak miłości czy wręcz zdradę. To niestety nie pomaga w radzeniu sobie z problemem, a bardzo szybko może go pogłębić. Co więc zrobić?

Przede wszystkim niezbędna jest rozmowa z partnerem. Możliwe, że jest zmęczony, zestresowany, co przekłada się na jakość zbliżeń i niepełny wzwód czy brak erekcji. Innym powodem może być przekonanie o własnej niedoskonałości oraz kompleksy, którym ulega mężczyzna. Mogą one powodować u niego zahamowania przed zbliżeniami.

W sytuacji, gdy zdarzy się kłopot z erekcją, najlepiej odłożyć zbliżenie na inny czas. Partnerzy powinni uświadomić sobie, że tego typu problemy po prostu się zdarzają, dlatego najodpowiedniejsze jest wspólne znalezienie ich powodów. Czasami wystarczy więcej czułości, urządzenie wspólnego wyjazdu czy wprowadzenie do sypialni urozmaiceń, na które zgadzają się oboje partnerzy.

Leczenie zaburzeń erekcji

W zasadzie kłopoty z erekcją leczy się poprzez wyeliminowanie ich powodów. Zawsze oznacza to konieczność zwrócenia się do lekarza – jest to o tyle istotne, że większość mężczyzn po prostu zachowuje tego typu problemy dla siebie, nie dzieląc się nimi z lekarzem rodzinnym. Zazwyczaj lekarz przekazuje skierowanie do urologa, który może przeprowadzić pełne badania i zadecydować, czy pacjent powinien leczyć się u niego, czy konieczne jest zasięgnięcie opinii kardiologa, albo seksuologa, czy tez podjęcie terapii psychologicznej.

Zobacz jak leczyć zaburzenia erekcji na portalu o erekcji – bezerekcji.pl.