Miasto kupi żywność dla bezdomnych kotów

W ramach programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobieganiu ich  bezdomności Miasto Białystok – podobnie jak w latach ubiegłych – kupi wolno żyjącym kotom karmę na zimę. Został właśnie ogłoszony przetarg na wykonanie dostawy.  

W tym sezonie jesienno-zimowym bezdomnym kotom żyjącym na terenie Białegostoku pożywienia nie zabraknie. Miasto sfinansuje zakup 2 600 kg suchej karmy oraz 830 kg mokrej, w puszkach. W ogłoszeniu o zamówieniu dokładnie sprecyzowano, jakie wymagania powinna spełniać karma i spośród jakich ma być marek dostępnych na polskim rynku. Oferty do przetargu należy składać do 25 października w Departamencie Gospodarki Komunalnej przy ul. Bitwy Białostockiej 2/2.

Karma będzie wydawana społecznym opiekunom kotów wpisanym do rejestru, który jest prowadzony przez Departament Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego. Obecnie w rejestrze zapisane są 144 odpowiednio wyedukowane i odpowiedzialne osoby. W ubiegłym sezonie Miasto kupiło i przekazało im 2000 kg karmy suchej i 1000 kg mokrej. Kosztowało to ok. 20 tys. zł.

– Zima to najtrudniejszy czas dla bezdomnych i opuszczonych zwierząt. Dlatego każdego roku  staramy się im pomóc w przetrwaniu – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Koty wolno żyjące potrzebują pomocy człowieka, a człowiek, choćby po to, aby uniknąć plagi szczurów, potrzebuje kotów wolno żyjących.

W realizacji działań związanych z zapewnieniem opieki kotom pomaga także Fundacja Kotkowo. Miasto ma z nią podpisaną umowę na świadczenie usług związanych z kotami bezdomnymi, wolno żyjącymi i odebranymi w wyniku interwencji. Fundacja zapewnia m.in. opiekę weterynaryjną, schronienie, realizuje kastracje i sterylizacje oraz prowadzi akcje adopcyjne. W ubiegłym roku wykonano 691 sterylizacji i 77 kastracji.

 

Anna Kowalska (UMwB)