Miasto przygotowuje się do świąt: Jarmark, Mikołaj i dwie karuzele

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, w Białymstoku nie zabraknie atrakcji wprowadzających w klimat Bożego Narodzenia. Na Rynku Kościuszki od 3 do 23 grudnia będzie się odbywał świąteczny jarmark, a w pierwszą niedzielę grudnia nasze miasto odwiedzi Mikołaj z Rovaniemi.

Zgodnie z tradycją naszego miasta, w pierwszą niedzielę grudnia (4 grudnia) białostoczanie powitają prawdziwego Mikołaja z Rovaniemi. Oczekiwanie na to spotkanie rozpocznie się już o 14.00. Będą koncerty i wspólne kolędowanie, a o 16.30 – uroczyste zapalenie świateł na miejskiej choince. Wydarzenie zakończy się o 18.00 czytaniem bajki „Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta”.

Dzień wcześniej (3 grudnia) na Rynku Kościuszki zagości świąteczny jarmark, który będzie miał inną formułę, niż w poprzednich latach. Zajmie dużo większą powierzchnię rynku. Na teren targowiska będą prowadziły świetliste bramy, a nowe domki handlowe utworzą alejkę, nad którą rozciągnięte zostaną świąteczne girlandy. W domkach każdy znajdzie coś dla siebie – produkty lokalne, ciasta, chleby, wędliny i miody, wina, piwa regionalne. Nie zabraknie rękodzieła – biżuterii, dodatków, ceramiki, ozdób, a także książek, zabawek, kosmetyków.

Atrakcją jarmarku będą dwie karuzele – wenecka, z której całkowity dochód wesprze działalność Fundacji Pomóż Im oraz wyjątkowa karuzela Santa Clause z reniferowymi gondolami. Oprócz świecących dekoracji teren wydarzenia wzbogacą tematyczne scenki do zdjęć, z których każdy będzie mógł skorzystać, a także „kissing booth” zachęcająca do świątecznych całusów pod jemiołą.

Kolejna nowość to scena, która będzie aktywna przez cały czas trwania jarmarku. Wśród licznych występów zaplanowano między innymi koncert chóru dziecięcego Opery i Filharmonii Podlaskiej, czytanie bajki „Jak Zrzędus chciał ukraść Święta”, na które zapraszają Tania Książka i wydawnictwo Świetlik, koncert harfy laserowej „Wonderland Woman”, występy lokalnych szkół i grup: Pracownia Teatralna, BAM – Białostocka Akademia Musicalowa, Studio Poezja, schola Winnica, pokaz tancerzy ognia, spektakl rzeźby lodowej, plenerowy pokaz filmu „Grinch: Świąt nie będzie!” i inne atrakcje.

– Na scenę zapraszamy też białostoczan. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w Konkursie Piosenki Świątecznej i zaśpiewać kolędę czy piosenkę świąteczną – zapowiada zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Chóry szkolne, zespoły, soliści, rodziny, dzieci i dziadkowie – nie ma ograniczeń wiekowych, wszyscy będą mile widziani.

Nagroda główna w tym konkursie to 1 tysiąc zł, a dla wszystkich finalistów przewidziano nagrody rzeczowe. Aby się zgłosić, trzeba wysłać e-mail na adres konkurs@szamto.pl. W odpowiedzi zgłaszający otrzyma formularz zgłoszeniowy i regulamin. Eliminacje potrwają od 12 do 16 grudnia, a koncert finałowy odbędzie się 18 grudnia.

Jarmark będzie trwał do 23 grudnia i będzie czynny od poniedziałku do czwartku w godz. 11.00-18.00, w piątki i w soboty w godz. 11.00-20.00, a w niedziele od 10.00 do 17.00 (tylko 4 grudnia do 18.00).

Organizatorem tegorocznego jarmarku świątecznego jest Fundacja SZAMTO, która od lat promuje lokalną gastronomię i produkty regionalne organizując Podlaskie Śniadanie Mistrzów.

Anna Kowalska

za: bialystok.pl