Miejskie obchody Święta Niepodległości – w tym roku inaczej

Już 10 listopada rozpoczęły się w Białymstoku uroczystości związane ze 102. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Z powodu pandemii obchody są inne niż w poprzednich latach.

Nie przewidziano oczywiście uroczystych zbiorowych obchodów, ale pamięć o ważnym święcie będzie widoczna w przestrzeni miasta.

Flagami w narodowych barwach zostały udekorowane liczne pomniki w naszym mieście, w tym także pomnik główny na Cmentarzu Wojskowym przy ulicy 11 Listopada. Również dekoracja autobusów miejskich przypomina o ważnej dla Polaków rocznicy.

Białostoccy harcerze położyli kwiaty oraz zapalili znicze na Cmentarzu Wojskowym, aby oddać hołd bohaterom walczącym i poległym o niepodległy byt naszej ojczyzny. W imieniu prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego jego zastępca Przemysław Tuchliński złożył wieniec pod Pomnikiem Żołnierzy Polskich na Cmentarzu Wojskowym.

Dobrą tradycją stał się już uroczysty obiad wydawany z okazji Święta Niepodległości przez prezydenta Tadeusza Truskolaskiego białostockim środowiskom kombatanckim. W tym roku, z powodu epidemii COVID-19 oraz obowiązujących obostrzeń, takie spotkanie w Pałacyku Gościnnym przy ulicy Jana Kilińskiego nie jest możliwe. Białystok jednak pamięta o kombatantach. Członkowie Białostockiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz inne osoby ze środowiska otrzymały dziś upominki i listy z życzeniami zdrowia.

11 listopada (w środę) prezydent Tadeusz Truskolaski złoży wieniec pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki, a zastępca prezydenta Rafał Rudnicki będzie uczestniczył w uroczystościach religijnych. O godz. 8.00 odbędzie się uroczyste nabożeństwo w Cerkwi Świętego Mikołaja, a o godz. 11.00 – w Katedrze.

 

Autor: Anna Szerszunowicz / www.bialystok.pl

Zdjęcia: www.bialystok.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.