Mityng Gwiazd po raz czwarty w centrum Białegostoku

W niedzielę, 22 maja na placu przed Ratuszem odbędzie się międzynarodowa impreza lekkoatletyczna. Podczas Mityngu Gwiazd na Rynku Kościuszki w skoku wzwyż, skoku o tyczce i pchnięciu kulą zmierzą się medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy.

Impreza lekkoatletyczna z udziałem znakomitych sportowców w Białymstoku organizowana jest już po raz czwarty. Mityng Gwiazd na Rynku Kościuszki odbędzie się w niedzielę, 22 maja 2022 r. W nietypowej jak na wydarzenie sportowe przestrzeni, na trzech specjalnie zaaranżowanych arenach, rozegranych zostanie pięć konkurencji: pchnięcie kulą kobiet i mężczyzn, skok wzwyż kobiet i mężczyzn oraz skok o tyczce mężczyzn.

– Zawody wpisały się już w kalendarz imprez lekkoatletycznych nie tylko w Polsce, ale też w Europie i na świecie, głównie dlatego że mają niezapomniany, niepowtarzalny charakter. Mityng Gwiazd odbywa się w samym centrum miasta, w jego reprezentacyjnym miejscu – zapraszał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Miasta Białegostoku odpowiedzialny m.in. za sport.

To wydarzenie to okazja do obejrzenia na żywo światowej czołówki sportowców, kibicowania, a także zdobycia autografów i zdjęć. Dyrektor sportowy wydarzenia Marcin Rosengarten zapowiada, że na starcie staną medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy.

W Białymstoku już tradycyjnie zapowiadany jest Piotr Lisek – rekordzista Polski w skoku o tyczce. Ma  konkurować m.in. z Mattem Ludwigiem – ubiegłorocznym zwycięzcą i rekordzistą Mityngu Gwiazd, który niemal o zmierzchu skoczył w Białymstoku 5,80 m, co jest jego rekordem życiowym.

–  Przyleci ze Stanów Zjednoczonych specjalnie żeby wystartować w Białymstoku  –   zapewniał na spotkaniu prasowym Marcin Rosengarten. – Fenomenalnie mu się tu startowało. Powiedział, że nie wyobraża sobie żeby w tym roku go zabrakło.

W tym konkursie zobaczymy również finalistów mistrzostw Europy, świata i igrzysk olimpijskich Brytyjczyka Harry’ego Coppella i Holendra Ruttgera Koppelaara z rekordami życiowymi ponad 5,80 m.

– Liczę, że ten wynik i rekord Mityngu Gwiazd będzie mocno zagrożony, ponieważ tyczkarze już pokazali, że są w dobrej formie – dodał Marcin Rosengarten.

W skoku wzwyż kobiet możemy zobaczyć m.in. Mirelę Demirevę z Bułgarii – srebrną medalistkę olimpijską i dwukrotną wicemistrzynię Europy.

Obecny na poniedziałkowej konferencji prasowej Michał Haratyk zauważył, że to już czwarta edycja Mityngu Gwiazd i jak dotąd polskim kulomiotom udało się wygrać w ich konkurencji. W tym roku ma nadzieję na przełamanie i wygraną.

– Liczę na dalekie pchnięcia, treningi idą ku lepszemu, oby tylko pogoda dopisała. Bardzo lubię startować w Białymstoku. Tutaj jest zawsze mnóstwo kibiców  i doskonała organizacja – powiedział Michał Haratyk.

Razem z Konradem Bukowieckim zmierzą się z ubiegłorocznym zwycięzcą Mityngu Gwiazd, brązowym medalistą mistrzostw świata Filipem Mihajlevicem z Chorwacji. W Białymstoku rozpocznie starty w sezonie letnim. Ci trzej kulomioci spotkali się w tym roku już na zawodach w hali, gdzie osiągali wyniki prawie 22 m.

–  Jeśli Mihajlević zaprezentuje to, co pokazywał na ostatnich treningach, możemy być spokojni o dalekie pchnięcia – przekonuje Marcin Rosengarten.

Wśród kulomiotek ma wystartować aktualna mistrzyni Europy Paulina Guba, która w Białymstoku na Mityngu Gwiazd triumfowała już dwutonie – w 2018 i 2021 roku. Będzie rywalizowała z zawodniczkami m.in. z Holandii i Turcji.

– Dzięki takim wydarzeniom i ich promocji możemy dotrzeć do kibiców i pokazać że lekkoatletyka jest fajna – powiedział były wybitny dyskobol Piotr Małachowski. – Będzie to super wydarzenie.

Zapowiedział, że w Mityngu Gwiazd wystartuje także kilku zawodników w z igrzysk paraolimpijskich.

Mityng Gwiazd na Rynku Kościuszki 2022 rozpocznie się w niedzielę, 22 maja o godz. 14:30. Wstęp na trybuny będzie bezpłatny. Zawody potrwają ok. 2 godzin, będą transmitowane w TVP Sport.

Imprezę organizuje Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji wspólnie z agencją AthleTeam Marcin Rosengarten we współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Poprzednie edycje tej imprezy odbyły się w 2018, 2019 i 2021 roku.