Na co pomoże słonecznik łuskany?


Zdjęcie autorstwa João Jesus z Pexels

Stanowi nieocenioną skarbnicę wielu właściwości odżywczych. Słonecznik łuskany, gdyż o nim mowa, to produkt znany, tani, ale niestety – rzadko stosowany. Wiele osób nie ma pojęcia o jego cennych wartościach, które niejednokrotnie okazują się być pomocne w licznych, powszechnie występujących chorobach. Dlaczego zatem warto włączyć pestki słonecznika do codziennej diety?

Słonecznik na układ krążenia

Pozytywne właściwości słonecznika łuskanego powinny w sposób szczególny docenić osoby zmagające się z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Nasiona bowiem posiadają umiejętność obniżenia poziomu „złego” cholesterolu LDL w surowicy krwi, dzięki czemu skutecznie zapobiegają zmianom miażdżycowym w naczyniach krwionośnych. Co więcej, słonecznik łuskany posiada w składzie enzym, który przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi.

Jako profilaktyka przeciwnowotworowa

Słonecznik łuskany zawiera cenne dla zdrowia fitosterole, które nie tylko zabezpieczają przed rozwojem miażdżycy, ale również chronią przed zachorowaniem na raka prostaty. Ponadto, uznaje się, że w pestkach zawarta jest jeszcze inna substancja o przeciwnowotworowych właściwościach. To oczywiście kwas linolowy, który może nie tylko hamować powstawanie raka, ale również zapobiegać przerzutom.

Na płodność i potencję

Ziarna słonecznika łuskanego stanowią bogate źródło witaminy E, określanej również mianem witaminy płodności. Dzieje się tak dlatego, że wywiera ogromny udział w zachowaniu prawidłowego funkcjonowania narządów rozrodczych. Jest także potrzebna w ciąży, gdyż przyczynia się do utrzymania i prawidłowego rozwoju dziecka w macicy. Siłę witaminy E docenią nie tylko osoby starające się o potomstwo, ale wszyscy, którzy pragną na dłużej zachować młody i promienny wygląd skóry. Witamina E, oprócz tego, że działa na potencję i płodność, to dodatkowo jest silnym przeciwutleniaczem. W efekcie, blokuje działalność wolnych rodników, odpowiedzialnych za procesy starzenia się skóry.

Słonecznik dla cukrzyków

Słonecznik łuskany jest produktem o niskim indeksie glikemicznym, przez co jego spożywanie jest zalecane osobom cierpiącym z powodu cukrzycy czy insulinoodporności. Pomaga cukrzykom obniżyć poziom cukru – nawet o 10%. I to zaledwie w sześć tygodni, tym samym znacząco ograniczając ilość aplikowanej insuliny.

Na problemy z zaparciami

Jako, że słonecznik łuskany stanowi nieocenioną skarbnicę błonnika, jego regularne spożywanie pozwoli wyeliminować problemy z wypróżnianiem się. W znaczący sposób poprawi funkcjonowanie układu pokarmowego, przywracając należny komfort życia.