Na czym polega Program Ruchu Bezwizowego do USA?

Na uruchomienie ruchu bezwizowego do Stanów Zjednoczonych czekaliśmy w naszym kraju od wielu lat. Możliwość wyjazdu do USA bez uprzedniego starania się o dokument wizowy to dla nas oszczędność czasu i pieniędzy. Podpowiadamy na czym polega Program Ruchu Bezwizowego do USA i co powinniśmy o nim wiedzieć przed rozpoczęciem przygotowań do wyjazdu.

Jakie są konwencje przystąpienia Polski do Programu Ruchu Bezwizowego?

Żeby dany kraj został włączony do programu ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP) musi on spełniać określony kryteria oparte na statystykach. Mianowicie do VWP zostają przyłączone te kraje, których obywatele otrzymywali w przeszłości pozytywne decyzje wizowe. Na włączenie Polski do tego grona musieliśmy czekać wiele lat, tym bardziej reakcje na pozytywną decyzję amerykańskich władz są entuzjastyczne i przyjmowane wyjątkowo ciepło.

Najprościej rzecz ujmując mamy obecnie możliwość lotu do Stanów Zjednoczonych bez konieczności ubiegania się o wizę do tego kraju. W grę wchodzi jednak jedynie pobyt trwający do dziewięćdziesięciu dni. Wizytę możemy odbyć w celach służbowych lub turystycznych.

Jakich formalności należy dokonać przed wylotem?

Należy zdać sobie jednak sprawę, że przynależność Polski do programu ruchu bezwizowego Visa Waiver Program nie oznacza, że możemy po prostu zakupić bilet na samolot i bez żadnych formalności wybrać się do Los Angeles lub Nowego Jorku. Jeszcze przed wylotem powinniśmy zarejestrować się w  Electronic System for Travel Authorization, czyli w  elektronicznym systemie autoryzacji podróży. Można dokonać tego za pośrednictwem internetu, a cała procedura trwa wyjątkowo szybko. Należy jednak bezwzględnie o niej pamiętać.

W jaki sposób skorzystamy na przynależności naszego kraju do ruchu bezwizowego?

Zalety dołączenia Polski do programu ruchu bezwizowego Visa Waiver Program jest wiele. Przede wszystkim wyjazdy turystyczne do tego kraju będą mogły odbywać się za zachowaniem minimum formalności. Możemy spędzić w Stanach Zjednoczonych nawet trzy miesiące co daje nam olbrzymie pole do zwiedzania i bezpośredniego poznawania kultury tego kraju. Warto jednak pamiętać, że osoby, które planują wyjazd dłuższy niż dziewięćdziesiąt dni będą musiały udać się do ambasady lub konsulatu Stanów Zjednoczonych w celu ubiegania się o wizę. Proces ten przebiega dokładnie tak samo jak przed 11 listopada 2019 roku. Korzystanie z niej daje nam możliwość wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych na okres aż sześciu miesięcy.

Pomimo tego, że program ruchu bezwizowego zapewnia nam wjazd do USA jedynie na okres trzech miesięcy, jest to spore ułatwienie szczególnie dla osób, które muszą wybrać się do Stanów nagle, lub lecą tam w sprawach służbowych. Dla osób, którym trzy miesiące w Ameryce zdecydowanie wystarczy program VWP na pewno znacząco ułatwi życie. Wcześniej proces ubiegania się o wizę do USA był przykrą formalnością, która od wielu osób wymagała dodatkowej podróży do Warszawy lub Krakowa. Na szczęście czasy te odeszły już do przeszłości i miejmy nadzieję, że nie wrócą.

Więcej informacji znajdziecie na Estavisa.pl