Nadwaga, otyłość? Sprawdź, co powinno znaleźć się w twoim menu


fot: pixabay.com

Otyłość to problem, który osiąga obecnie ogromną skalę. Jak podaje WHO, w ciągu ostatnich 20 lat w Europie liczba ludzi otyłych potroiła się. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że jest to groźna choroba, która niesie za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych. Nieprawidłowa masa ciała może być przyczyną chorób serca, miażdżycy, a także problemów ze stawami. Warto zatem zadbać o swoje zdrowie i zwrócić uwagę na to, co spożywamy. Jakie produkty powinny znaleźć się w twojej diecie?

Warzywa i owoce

Warzywa i owoce to podstawa piramidy żywieniowej. To właśnie one powinny gościć na twoim talerzu najczęściej – warto je spożywać do każdego posiłku. Najlepsza dieta dla ludzi z nadwagą to taka, która zawiera dużo witamin i składników mineralnych. A tych w warzywach i owocach nie trzeba długo szukać. Dostarczone w odpowiednich ilościach, wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu i pracę wszystkich narządów. Posiłki z udziałem warzyw są mniej kaloryczne, a przy tym większe objętościowo. Dzięki temu uczucie sytości po ich spożyciu jest znacznie wyższe.

Produkty pełnoziarniste

Produkty pełnoziarniste znajdują się na drugim miejscu w piramidzie żywieniowej. Zawierają one wszystkie części ziarna, czyli okrywę nasienną, zarodki i bielmo. Dzięki temu nie są pozbawiane wartościowych składników. Produkty pełnoziarniste zawierają sporo błonnika, który jest odpowiedzialny za uczucie sytości. Oznacza to, że spożywając na śniadanie kanapkę z chleba pełnoziarnistego, będziemy najedzeni dłużej, niż gdybyśmy sięgnęli po białe pieczywo. W codziennym jadłospisie warto uwzględnić takie produkty jak:

  • pieczywo pełnoziarniste,
  • makarony razowe,
  • kasze gruboziarniste (np. pęczak, gryczana, jaglana),
  • ryż brązowy,
  • płatki zbożowe.

Białka i tłuszcze

Odpowiednio zbilansowana dieta dla ciała musi być bogata we wszystkie składniki. Dlatego oprócz warzyw, owoców i węglowodanów w postaci produktów pełnoziarnistych, musimy zadbać również o białko i tłuszcze. Proteiny to podstawowy budulec każdego organizmu. Wszystkie procesy wzrostu i budowy zachodzą za pomocą właśnie tego składnika. Dodatkowo białko odpowiedzialne jest za regulację procesów życiowych i obronę organizmu poprzez produkcję przeciwciał. Wartościowe produkty białkowe to między innymi:

  • chude sery twarogowe,
  • chudy drób,
  • ryby,
  • produkty sojowe,
  • rośliny strączkowe.

Z kolei tłuszcze dostarczają niezbędnych kwasów, takich jak omega-3 oraz wspomagają wchłanianie witamin. Dodatkowo ich rolą jest usprawnianie funkcjonowania systemu nerwowego oraz układu krwionośnego.

Deficyt kaloryczny

Dbanie o wszystkie makro i mikroskładniki w diecie dla osób z nadwagą to bardzo ważny aspekt. Jednak do redukcji masy ciała potrzebny jest również ujemny bilans kaloryczny. Oznacza to, że musimy dostarczać organizmowi mniej kalorii, niż zużywamy w ciągu dnia. W internecie dostępne są specjalne kalkulatory, które pozwalają obliczyć odpowiednią podaż kalorii dla danej osoby. Często jednak przygotowanie jadłospisu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób początkujących. Dlatego warto czasem skorzystać z pomocy specjalistów np. zmawiając catering dietetyczny. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że posiłek dostarczony w ramach diety pudełkowej jest dobrze zbilansowany i posiada odpowiednią dla nas kaloryczność.