Najczęstsze choroby po usunięciu macicy

Histerektomia, czyli usunięcie macicy, to poważny zabieg, który może poprawić komfort życia pacjentki, a nierzadko także je uratować. Jednocześnie niesie za sobą duże ryzyko wystąpienia pewnych zdrowotnych konsekwencji oraz przewlekłych chorób.

Sposobem na ich wyeliminowanie może być fizjoterapia lub dodatkowe zabiegi. Jakie są najczęstsze 
choroby po usunięciu macicy i jak sobie z nimi radzić?

Najczęstsze choroby po usunięciu macicy

Po zabiegu histerektomii mogą wystąpić nie tyle choroby, ile schorzenia i dolegliwości, utrudniające codzienne funkcjonowanie czy życie intymne. Niektóre dolegliwości pojawiają się jedynie po zabiegu, inne mają charakter sporadyczny lub przewlekły. W zależności od rodzaju schorzenia można sobie z nim poradzić przy pomocy fizjoterapii bądź specjalistycznych zabiegów albo operacji.

Choroby po usunięciu macicy: nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to najczęstsze powikłanie po zabiegu histerektomii. Na skutek obniżenia przez usunięcie macicy statyki pęcherza moczowego może dość do osłabienia mięśni. W celu pozbycia się tej dolegliwości, która dla wielu kobiet bywa nie tylko uciążliwa, ale też krępująca, często wystarczy rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego, a także zastosowanie specjalnych pessarów w formie pierścienia, który utrzymuje pęcherz i ściany pochwy na właściwej pozycji.

Obniżone libido po usunięciu macicy

Po zabiegu usunięcia macicy może wystąpić także obniżone libido. Macica jest narządem silnie unerwionym, przez co odpowiada za odczuwanie wielu bodźców seksualnych. Wobec
tego po histerektomii kobiety często skarżą się na zaburzone libido, ale także na zmienne odczuwanie bodźców w okolicy pochwy czy łechtaczki.

Problemy z życiem intymnym dotyczą częściej pacjentek, u których konieczna była histerektomia radykalna lub całkowita, a więc zabieg usunięcia nie tylko macicy, ale także przydatków. W takim przypadku dochodzi nie tylko do zaburzenia pracy hormonów płciowych, ale nierzadko też do klimakterium i przedwczesnego przekwitania.

Choroby po usunięciu macicy: zaburzenie statyki narządów rodnych

Zaburzenia statyki narządów rodnych po histerektomii wynikają z zaburzenia anatomii. Na skutek zabiegu może dojść do obniżenia się szyjki macicy oraz pochwy, a także jej
wypadania. Najczęściej wybieraną metodą leczenia tych zaburzeń jest laparoskopia lub założenie pessarów pierścieniowych.
W przypadku wypadania pochwy często zaleca się także operację plastyczną, która polega na zszyciu defektów powięzi łonowo-cewkowej lub skróceniu pochwy. W przypadku tej dolegliwości nieodzowna jest także pomoc fizjoterapeuty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.