Nasiona ziół – dlaczego warto posadzić je w swoim ogrodzie?


Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

W ogrodach zazwyczaj sadzimy kwiaty, różnego rodzaju warzywa oraz owoce. Dzięki temu nasz przydomowy, mały raj pięknie się prezentuje, a my zawsze mamy dostęp do świeżych nowalijek czy kwiatów na bukiety. Warto także posadzić w swoim ogrodzie nasiona ziół. Dzięki nim zawsze będziemy mogli przygotować pyszne, prozdrowotne napary czy też cieszyć się efektami aromaterapii.

Dobroczynne zioła

Nasiona ziół można sadzić o każdej porze roku, jednak najczęściej decydujemy się zasiać je w swoim ogrodzie na wiosnę. Warto mieć przy tym na uwadze, że niektóre z nich wyrosną bardzo szybko, bo już w kilka tygodni. Dzięki nasionom ziół mamy dostęp do świeżej melisy, lawendy, mięty, kminku, majeranku czy innych dobroczynnych przypraw i ziół, które wywierają pozytywny wpływ na nasz organizm. Nie jest tajemnicą, że zioła dobroczynnie działają na układ trawienny, nerwowy, a także krwionośny. Zioła wzbogacają smak naszych potraw, możemy z nich przygotowywać prozdrowotne napary. Warto jednak mieć na uwadze, że muszą być one przygotowane ze świeżych ziół – te, które zostają zamknięte w torebce, tracą większość swoich właściwości.

Nasiona ziół dla każdego

Wydaje się, że uprawa ogrodu zajmuje sporo czasu, dlatego nie każdy może sobie na nią pozwolić. Tymczasem istnieją odmiany nasion ziół, które nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Wystarczy tylko posadzić je w odpowiednim momencie, zapewnić im odpowiednią ilość wody, a już po kilku tygodniach będziemy mogli cieszyć się pierwszymi zbiorami. Pamiętajmy, że im więcej nasion ziół posadzimy, tym bogatsza stanie się nasza kuchnia, a zatem i codzienna dieta. Sadzenie nasion ziół polecane jest przede wszystkim osobom starszym oraz wszystkim, którzy muszą ograniczać spożywanie soli. Wszystko dlatego, że odpowiednie kompozycje ziół są w stanie całkowicie zastąpić ją w potrawach.

Nie tylko w ogrodzie!

Nasiona ziół możemy sadzić nie tylko w ogrodzie, choć oczywiście, jeśli takowy mamy do dyspozycji, to warto z niego skorzystać. Istnieje także możliwość posadzenia ich w donicy, na balkonie lub na tarasie. Niektórzy decydują się sadzić nasiona ziół przez cały rok, inni zaś czekają na pierwsze, cieplejsze dni. Faktem jest, że o ile nasiona ziół doskonale rozwijają się w szklarniach przez cały rok, o tyle w ogrodowych warunkach lepiej poczekać z ich sadzeniem do wiosny. Możemy wybrać jeden, wybrany przez siebie rodzaj ziół, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby posadzić ich więcej, zwłaszcza jeśli wręcz uwielbiamy ich aromat i smak, który uszlachetnia każde danie.