Naturalna kawa i jej właściwości

Kawa to napój, którego wielu z nas nie potrafi sobie odmówić tuż po przebudzeniu. To ona, dzięki zawartości kofeiny, rozbudza nas, a jej wyjątkowy smak i aromat sprawia, że dzień staje się lepszy. Kawę pijemy również ze znajomymi, w kawiarni lub domu, by umilić sobie czas. Najrozmaitsze sposoby jej przygotowania sprawiają, że kawa nigdy nie smakuje tak samo. Ale jakie walory, oprócz smakowych i zapachowych, posiada naturalna kawa? Dlaczego warto ją pić i w jakich ilościach powinno się ją spożywać? Sprawdźmy!

Sekret popularności kawy – kofeina

Głównym atutem naturalnej kawy jest zawartość kofeiny, która przyspiesza akcję serca i działa pobudzająco na nasz organizm. Właśnie z tego powodu niektórzy nie wyobrażają sobie dnia bez kilku filiżanek mocnej, czarnej kawy. Filiżanka naturalnej kawy mielonej zawiera około 120 mg kofeiny, natomiast kawy rozpuszczalnej – 65 mg. Maksymalne dzienne spożycie kofeiny dla człowieka wynosi około 300-400 mg kofeiny, czyli około 3-4 filiżanek kawy naturalnej mielonej. Taka ilość kofeiny nie wpływa negatywnie na nasz organizm i właśnie taką ilość kawy codziennie pije większość ludzi. Kofeina nie tylko działa pobudzająco, ale również podnosi odporność na zmęczenie, poprawia koncentrację i pamięć, a także przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczu. Kofeina to także popularny środek przeciwbólowy, zatem picie kawy może znacznie ograniczać bóle głowy, również te migrenowe. A ze względu na swoje właściwości moczopędne może wpływać pozytywnie na układ moczowy.

Picie kawy, a samopoczucie

Chociaż kawa w pewnych ilościach nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie, sama w sobie posiada pewne właściwości, które mogą na nie wpływać, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Ziarna kawy, oprócz kofeiny posiadają bowiem jakieś 2000 innych związków aktywnych. Umiarkowane spożywanie kawy wpływa na nas pozytywnie, gdyż wyzwala tak zwany „hormon szczęścia”, czyli endorfinę, a także dopaminę, serotoninę i adrenalinę. Wpływa na to nie tylko skład kawy, ale też atmosfera towarzysząca jej spożywaniu – zwykle robimy to w miłym towarzystwie. Istnieją różne rodzaje kawy oraz różne sposoby jej przygotowania, między innymi śniadaniowa kawa latte, latte macchiato czy cappuccino. Obecnie kawę naturalną – mieloną bądź rozpuszczalną – możemy zakupić w większości sklepów i marketów. Na przykład Makro oferuje nam różne rodzaje kawy, która świetnie nadaje się do parzenia w ekspresie przelewowym lub ciśnieniowym, idealna do biura czy domu. Jest ona dostępna w atrakcyjnej cenie, więc każdy może ją kupić i delektować się jej smakiem