Nie mogę zasnąć – co na problemy ze snem?

Trudności z zasypianiem dotykają wielu z nas. Jak sobie z nimi radzić? Okazuje się, że do dyspozycji mamy wiele technik, które pomogą nam wyregulować rytm dobowy i zadbają o dobry sen.

Skąd się biorą problemy z zasypianiem?

Szybkie tempo życia, stres, przepracowanie, nadmierne korzystanie ze smartfonów, zła dieta, brak ruchu, niedobór witamin, wiek – problemy ze snem mogą wynikać z bardzo wielu czynników. Już jedna źle przespana noc okazuje się niemałym kłopotem – kolejnego dnia odczuwamy spadek koncentracji, zmęczenie, znużenie, brak energii.

Jeśli jednak problemy ze snem trwają dłuższy czas mogą wpływać na kondycję całego organizmu. Z tego względu warto uważnie przyjrzeć się przyczynom problemów ze snem i zlikwidować, by móc cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją przez cały rok.

Co na problemy ze snem?

Problemy ze snem potrafią dać się we znaki. Co zrobić, by zasnąć szybko i głęboko, a rano obudzić się wypoczętym? Co na problemy ze snem sprawdzi się najlepiej?

Zdrowa dieta, ruch, wietrzenie sypialni, unikanie stresu – a jeśli to nie pomoże, syntetyczna melatonina zawarta np. w suplemencie diety Miralo Sen. Jeśli kłopoty ze snem nie mijają po jakimś czasie, warto skonsultować się z lekarzem.

1. Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Regularna aktywność fizyczna, a tym bardziej na świeżym powietrzu pozwoli nam zredukować stres i odzyskać wewnętrzną harmonię. Nie musimy od razu porywać się na bieg w maratonie – wystarczy szybki marsz, albo nawet 30-minutowy spacer w otoczeniu zieleni, by poczuć się lepiej. Ważna jest jednak regularność – starajmy się każdego dnia spędzać przynajmniej pół godziny na świeżym powietrzu, a bezpośrednio przed snem koniecznie wierzmy sypialnię.

2. Unikanie ciężkostrawnych potraw na kolację

Po godzinie 18 nie powinno się już nic jeść? Nie do końca – zależy o której kładziemy się do łóżka. Ostatni posiłek warto spożyć na 3 godziny przed pójściem spać, ważne jest jednak, by był to posiłek lekki. Ciężkostrawne, tłuste, bogate w węglowodany składniki trawione są długo i mogą powodować kłopoty z zasypianiem.

3. Unikanie elektroniki

Niebieskie światło wytwarzane przez monitory blokuje wydzielanie melatoniny. To właśnie dlatego, oglądając wieczorem film, nie odczuwamy znużenia. By ułatwić sobie zasypianie, powinniśmy już nawet na 3 godziny przed snem zrezygnować z wpatrywania się w ekran telewizora, komputera, czy telefonu.

4. Melatonina

Problemy ze snem w dużej mierze biorą się stąd, że melatonina nie wytwarza się w organizmie na czas – między innymi przez korzystanie z urządzeń elektronicznych. Jeśli hormonu snu jest za mało, zasypianie może przeciągać się w nieskończoność. W takiej sytuacji warto sięgnąć po syntetyczną melatoninę, która skróci czas zasypiania – np. po suplement diety Miralo Sen.

5. Ashwagandha

To żeń-szeń indyjski popularny w tradycji ajurwedyjskiej jako środek pomagający budować odporność na stres i wspomagający sen. Ashwagandha wykazuje szereg dobroczynnych właściwości. Ekstrakt z tej rośliny również jest składnikiem suplementu diety Miralo Sen.