O czym pamiętać przy zakupie piekarnika?

W sklepach z AGD na kupujących czekają najróżniejsze modele piekarników – te najnowocześniejsze umożliwiają pieczenie dwóch potraw jednocześnie z różnymi funkcjami i temperaturami, posiadają funkcje samooczyszczenia, są energooszczędne i pozwalają na tworzenie własnych programów. O czym pamiętać przy zakupie tego rodzaju urządzenia do swojej kuchni?

Piekarniki są oferowane w szerokiej gamie różnych wariantów i cen. Można zakupić obecnie piekarniki do zabudowy, które doskonale komponują się z meblami na zamówienie oraz z płytami gazowymi lub indukcyjnymi. Również możesz zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie – kuchnia z piekarnikiem gazowym lub elektrycznym. Jeżeli jeszcze nie wiesz, co kupić, podpowiadamy, na jakie urządzenia będą mogły spełnić twoje wymagania całkowicie.

Pytania, które warto zadać sobie przy zakupie piekarnika:

  • jak często planujesz korzystać z piekarnika?
  • dla ilu gości chcesz przygotowywać posiłki w piekarniku?
  • co lubisz piec najczęściej?
  • czy masz w domu dzieci?
  • ile chcesz płacić za użytkowanie piekarnika?

Jeżeli zamierzasz przegotowywać dania w piekarniku często i uwielbiasz ciasta, warto pomyśleć o urządzeniu elektrycznym, które ma wysoką klasę energetyczną – taki energooszczędny piekarnik będzie kosztował mało w eksploatacji, a przy tym pozwoli ci na przygotowanie różnych wyśmienitych potraw. Piekarniki gazowe, które nadal dostępne są w sprzedaży, są wprawdzie niedrogie w kupnie i użyciu, ale również trzeba pamiętać o tym, że podgrzewają one potrawy tylko od dołu i dodatkowo także utrzymanie w nich stabilnej temperatury jest utrudnione.

Gdy twoja rodzina jest liczna, w takim przypadku przyda się piekarnik o większej pojemności – warto pomyśleć wtedy o modelu z dużą komorą, dzięki czemu będzie można optymalnie wykorzystać w nim przestrzeń, chociaż w sprzedaży dostępne są też urządzenia z podwójnymi komorami, które dobrze nadają się do użycia wtedy, gdy nie piecze się dużo.

Rodzice powinni pamiętać również o tym, by wybrać piekarnik z zabezpieczeniami – ochrona przed otwarciem oraz chłodnym frontem.