Ociekacz kuchenny – niezwykle przydatny w kuchni


Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Kuchnia zazwyczaj składa się z 5 ważnych stref. Są to: strefa zapasów, przechowywania, przygotowywania, gotowania i zmywania. Ta ostatnia część zwana tez mokrą zawiera takie elementy jak zmywarka czy zlewozmywak. Z kolei ze zlewozmywakiem ściśle związany jest ociekacz do zlewu. Spora liczba osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez tego bardzo przydatnego elementu. Dlatego warto się zastanowić, jaki jego rodzaj będzie odpowiedni w naszym wypadku.

Jakiemu celowi służy ociekacz do zlewu?

W kuchni strefa mokra nie tylko służy do zmywania. W tej części regularnie rozmraża się mięso i inne produkty potrzebne do przyrządzania potraw. Poza tym płucze się warzywa i owoce. Nawet jeśli w kuchni jest zmywarka, to niektóre urządzenia czy przedmioty wykorzystywane do gotowania potraw trzeba umyć ręcznie. Te wszystkie mokre rzeczy należy gdzieś odłożyć, żeby podeschły. I właśnie do tego celu służy ociekacz do zlewu. Jak można się zorientować po nazwie, służy on do odprowadzania wody podczas procesu wysychania. Dzięki temu wilgoć nie jest wchłaniana przez powierzchnie mało na nią odporne. Ociekacz zazwyczaj jest wykonany z takiego samego lub podobnego materiału co sam zlew. A to zapewnia bardzo dobrą odporność na wszelkie działania wody. Dzięki temu urządzeniu woda swobodnie spływa do miejsca jej przeznaczenia i tym sposobem ułatwia wiele prac oraz zapewnia dodatkową przestrzeń do innych czynności kulinarnych.

Ociekacz – czy sprawdzi się w małych pomieszczeniach?

Niektórzy uważają, że ociekacze do zlewu mogą być pewnym utrudnieniem w wypadku małych pomieszczeń kuchennych. Warto jednak pamiętać o korzyściach, jakie daje jego zastosowanie. To właśnie od niego w dużej mierze zależy trwałość drewnianych elementów kuchennych mało odpornych na wilgoć. Częsta ich wymiana z pewnością nie jest rzeczą pożądaną dla żadnej gospodyni. Warto więc przymknąć oczy na pewne niedogodności, by zachować trwałość blatu kuchennego, czy innych elementów drewnianych. Poza tym niektóre ociekacze do zlewu są dzisiaj ciekawie zdobione, co dodatkowo może wpłynąć na oryginalny wystrój tego pomieszczenia.

Wybór dostosowany do potrzeb

W dobie obecnej zlewozmywaki mają formę odwracalną, dzięki czemu ociekacz możemy zainstalować – w zależności od potrzeb – z lewej lub prawej strony. Urządzenia te występują w różnych rozmiarach, w związku z tym to od naszych potrzeb będzie zależało jakiej wielkości osuszacz będzie najlepszym rozwiązaniem. Warto też pamiętać, że ociekacz do zlewu może mieć różny kształt – okrągły, kwadratowy lub jeszcze inny w wypadku modeli narożnych. Wybór właściwego będzie zależny od naszych potrzeb i oczekiwań.