Opieka nad osobami starszymi – poważne wyzwanie dla rodzin

W pewnym wieku piętrzyć zaczynają się choroby, a nasze ciało staje się osłabione.

Wielu seniorów potrzebuje wsparcia i pomocy przy coraz prostszych czynnościach. To zazwyczaj sygnał dla najbliższej rodziny, by w większym stopniu zaopiekować się osobą starszą. Nasi dziadkowie i babcie stanowczo zasługują na to, by ich starość była szczęśliwa, pełna wielu wrażeń, nierzadko uniesień. Często jednak osłabienie czy też piętrzące się choroby zaczynają to utrudniać i odbierają radość z jesieni życia. Co robić w takiej sytuacji?

Opieka nad seniorem w domu rodzinnym – wyzwanie i obciążenie

Bez wątpienia opieka w domu rodzinnym nad starszą osobą to zadanie bardzo trudne i mocno angażujące nasz czas. W bardzo wielu rodzinach opiekowanie się swoimi rodzicami lub też dziadkami nadal jest tradycją. Zawsze jednak wiązać się to będzie ze sporymi wyzwaniami logistycznymi, nauką wielu nowych umiejętności, często zmęczeniem oraz zniechęceniem. Potrzeby starszego człowieka bowiem zmieniają się w mgnieniu oka, a my musimy dostosowywać się na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim zwykle ucierpi płaszczyzna zawodowa, bowiem zazwyczaj niewykonalne jest pozostanie całkowicie czynnym zawodowo i opiekowanie się starszą osobą, wymagającą wsparcia przy wielu codziennych czynnościach.

Typowe problemy i potrzeby osób starszych

Osoby starsze często chorują na choroby układu krążenia i oddechowe. Postępujące zmiany miażdżycowe, nierzadko przebyte już udary i zawały jedynie komplikują sprawę. Oprócz tego również zmorą starszego wieku są rozmaite nowotwory i wszystko co z nimi związane. Do listy trudności i przykrych spraw zdrowotnych koniecznie trzeba też zaliczyć zmiany zwyrodnieniowe stawów oraz ogólne osłabienie organizmu, które to powodują dysfunkcje ruchowe.

Dom opieki – rozwiązanie kompromisowe

Oddanie osoby starszej do domu opieki to z jednej strony kompromis, na który czasami musimy się zdecydować nawet, gdy bardzo tego nie chcemy. Czasami to wręcz jedynie możliwe i bezpieczne dla starszej osoby rozwiązanie. Prywatny dom opieki Domseniora24.pl to miejsce, w którym osoby starsze znajdą nie tylko fachowe wsparcie i pomoc medyczną, ale również wiele zajęć integracyjnych, szansę również na nawiązanie nowych znajomości, co w przypadku starszych i nierzadko samotnych już osób ma spore znaczenie dla ich lepszego funkcjonowania. Taki dom opieki to zatem miejsce dobrego wsparcia medycznego i opieka nad seniorem, ale również szansa dla niego na rozwijanie swoich zainteresowań i pełnia poczucia bezpieczeństwa.