Otyłość u psów – co robić?


Zdjęcie autorstwa Helena Lopes z Pexels

Chorobę związaną z otyłością u psów należy traktować tak samo poważnie, jak u ludzi. Nadmierna masa ciała może negatywnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia, zdolność do poruszania się oraz cały układ wydolnościowy ukochanego pupila. Zdecydowanie łatwiej zapobiegać otyłości niż ją leczyć, dlatego warto sięgnąć po pełnoporcjowane karmy od renomowanych producentów (takich jak karma dla psa Royal Canin), żeby wspierać zdrowe i zbilansowane odżywianie czworonożnego przyjaciela.

Skutki otyłości u psów

Nadmierna masa ciała u zwierzęcia zazwyczaj prowadzi do problemów z pracą układu kostno-stawowego. Pies może mieć poważne trudności w poruszaniu się oraz komfortową zabawą pełną wigoru. Do tego może dojść ogólne osłabienie oraz niechęć do wykonywania jakichkolwiek ruchów. Zwierzaki cierpią również na zachwianie gospodarki hormonalnej oraz rozmaite choroby – cukrzycę, nietrzymanie moczy, zaburzenia płodności i przemian metabolicznych. Otyłość u psów to niestety pierwszy krok w stronę zaburzeń pracy serca czy groźnych problemów z oddychaniem. Niestety wiele osób bagatelizuje możliwe skutki i przekarmia swoich czworonożnych przyjaciół. W zamian za chwilową przyjemność i satysfakcję możemy w ten sposób spowodować wiele problemów, trudnych w leczeniu. Specjaliści od wielu lat spójnie podkreślają, że zdecydowanie łatwiej zapobiegać otyłości u zwierząt niż następnie próbować niwelować jej skutki. Warto od początku wprowadzać zdrowe nawyki w żywieniu – podawać zbilansowane posiłki takie jak karma dla psa Royal Canin.

Jak skutecznie zapobiegać otyłości u pupila?

Przede wszystkim warto zainwestować w dobrą karmę i przestać podawać pupilowi resztki ze stołu. Jedzenie człowieka posiada zbyt dużo dodatków oraz tłuszczu w porównaniu do zapotrzebowania psa. W efekcie znacznie bliżej do otyłości niż do zapewnienia wszystkich składników odżywczych. Dużą popularnością wśród opiekunów cieszą się karmy dla psa Royal Canin. Odpowiednio zbilansowane posiłki są nie tylko pełnowartościowe, ale również smaczne i aromatyczne, dzięki czemu pupil zjada je ze smakiem. Karma dla psa Royal Canin jest najczęściej dostępna w większości sklepów zoologicznych zaopatrzonych w wysokiej jakości pożywienie dla kotów i psów. Jednak podawanie wysokojakościowej karmy dla psa Royal Canin lub innej od renomowanego producenta to jeszcze nie wszystko. Aby nie dopuścić do znacznego przyrostu masy ciała należy codziennie zapewniać psu czas na aktywny spacer i ruch na świeżym powietrzu. Dostosowana do potrzeb zwierzęcia aktywność fizyczna oraz nieprzekarmianie pupila to klucz do skutecznej prewencji otyłości. Dzięki temu ukochany pies będzie w pełni sił przez długi czas.