Piękny ogród na co dzień

Masz niewielki ogród przydomowy, a może całkiem sporą działkę? Czy wiesz, jak zadbać o ten kawałek zieleni, by w szczycie sezonu był piękny, a potem cieszył jeszcze do jesieni?

Przeczytaj, o czym warto pamiętać, żeby mieć piękny ogród na co dzień!

Dbaj o rośliny

Oczywiście na sadzenie warzyw, kwiatów czy krzewów jest za późno, ale musisz dbać o te, które już masz. Jeśli nie pada regularnie i rośliny mogą być przesuszone, powinnaś je podlewać. Najwygodniej użyć do tego specjalnych zraszaczy, które podłączone do źródła wody, będą automatycznie włączać się o zaprogramowanej porze. Inna opcja to wąż ogrodowy lub noszenie wody konewką, co jednak przy długotrwałej suszy może być dość uciążliwe.

Pamiętaj też, że niektóre krzewy powinny być regularnie przycinane. Oczywiście o wyrywaniu chwastów i bieżącym zbieraniu dojrzałych warzyw i owoców oraz przerywaniu warzyw korzennych raczej nie trzeba przypominać. Przerywanie marchewki, pietruszki czy buraków jest istotne z tego względu, żeby dać im więcej miejsca do wzrastania – nieprzerywane będą karłowacieć.

Koś trawę

Dzięki temu cały sezon grillowy będziesz mogła cieszyć się idealnie przygotowanym do wypoczynku ogrodem. Najpiękniejsze kwiaty i drzewa nie sprawią, że ogród będzie wyglądał pięknie, jeśli trawnik stanie się chaszczami po kolana!

Żeby zadbać o trawnik niezbędny jest odpowiedni sprzęt do koszenia trawy. Jego wybór uzależniony jest od powierzchni trawnika. Ogród do 250 m2 nie potrzebuje zaawansowanego sprzętu, ale już większy będzie wymagał solidniejszej kosiarki. Do wyboru są kosiarki ręczne elektryczne lub spalinowe, kosy elektryczne lub spalinowe, a także samodzielne kosiarki spalinowe lub specjalistyczne traktorki. Ceny kosiarek są naprawdę różne – w zależności od funkcji, marki i naszego zapotrzebowania. Oczywiście warto zainwestować w lepszy sprzęt, zwłaszcza jeśli mamy duży ogród. W cenę kosiarki trzeba wliczyć maskę ochronną, rękawice i koszt konserwacji urządzenia.

Postaw na meble i dodatki

Wśród własnej zieleni najlepiej wypoczywa się na wygodnych meblach ogrodowych. Jeśli z ogrodu masz blisko do kuchni i lubisz jadać na świeżym powietrzu, warto zainwestować w zestaw jadalniany – stół i krzesła lub ławki będą przydatnym wyposażeniem ogrodu podczas spotkań z rodziną czy przyjaciółmi i niezbędnym podczas grillowania.
Inne przydatne meble to leżaki, sofy i fotele, a także hamaki i huśtawki ogrodowe. Ich materiał i design wpływa oczywiście na cenę mebli. Drewniane, rattanowe, plastikowe czy technorattanowe – wybór zależy od twoich upodobań i zawartości portfela.

Wisienką na torcie są oczywiście dodatki, takie jak świece, lampiony, poduszki, pledy czy figurki ogrodowe. Jednak tutaj warto zachować umiar, bo ich nadmiar może jednak zaburzyć naturalną atmosferę i sprawić, że ogród stanie się kiczowaty. Jednak kilka akcentów w podobnym – np. rustykalnym lub marynarskim stylu – na pewno doda twojemu ogrodowi przyjemnego klimatu.