Pielęgnacja skóry dojrzałej w okresie jesiennym – jak dbać o skórę dojrzałą na jesień?

Pielęgnacja skóry dojrzałej jest niezmiernie ważna, gdyż wymaga ona szczególnej pielęgnacji i uwagi, głównie w okresie jesiennym. Wybór właściwych kosmetyków naturalnych, prawidłowa pielęgnacja skóry dojrzałej oraz świadomość jej potrzeb to klucz do sukcesu pięknej cery w tym niesprzyjającym okresie. Na jesień wszystko powoli zasypia, a cera dojrzała może być jeszcze bardziej szara i zmęczona, sucha oraz odwodniona – w tym czasie należy ze szczególną troską o nią zadbać. Poznaj najważniejsze zasady związane z pielęgnacją skóry dojrzałej, które pomogą stworzyć codzienny rytuał pielęgnacyjny w sezonie jesiennym. Dowiedz się, jakie kroki należy podjąć podczas pielęgnacji skóry dojrzałej, by jej stan był bardzo dobry.

Pielęgnacja skóry dojrzałej w okresie jesiennym

Pielęgnacja skóry dojrzałej, prędzej lub później stanie się tematem zainteresowania każdej osoby, gdyż badania wskazują, że proces starzenia się skóry może rozpocząć się już w okolicy 25 roku życia. Szczególnie istotne jest dbanie o jej potrzeby w okresie jesiennym, kiedy wszystko zasypia, szarzeje a warunki atmosferyczne nie są sprzyjające. W okresie jesiennym, cera dojrzała często wysyła niepokojące sygnały, które najczęściej świadczą o nieprawidłowym zaspokajaniu jej potrzeb. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry dojrzałej w okresie jesiennym? Poniżej przedstawione zostaną najważniejsze, kluczowe i fundamentalne zasady pielęgnacji skóry dojrzałej, które pomogą zadbać właściwie o jej ogólny stan.

Oczyszczanie i tonizowanie jako podstawowy element pielęgnacji skóry dojrzałej

Istotnym elementem w pielęgnacji skóry dojrzałej jest jej codzienne oczyszczanie, zarówno rano, jak i wieczorem. Dermatolodzy oraz kosmetolodzy radzą, aby do tego zadania sięgnąć po kosmetyki naturalne, które wykazują dobroczynne działanie, są skuteczne, ale jednocześnie bardzo delikatne. Dodatkowo nie podrażniają, uczulają i przesuszają dodatkowo, już i tak suchej skóry dojrzałej.

Prawidłowo dobrane kosmetyki przeciwzmarszczkowe

Pielęgnacja skóry dojrzałej opiera się głównie na stosowaniu naturalnych kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Bardzo ważne jest holistyczne podejście do potrzeb stanu skóry, gdzie znaczące jest jej nawilżanie. Należy z całą pewnością podkreślić, że cera dojrzała potrzebuje intensywnego nawilżenia, odżywienia, regeneracji. Świetnie do tego zadania sprawdzi się prawidłowo dobrany krem naturalny oraz/lub serum przeciwzmarszczkowe – najlepiej naturalne, które w swoim składzie zawiera wyłącznie składniki pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego i jest pozbawione parabenów, silikonów czy innych środków petrochemicznych. Kosmetyki naturalne nowej generacji są w stanie zadziałać wielowymiarowo na skórę dojrzałą – zapobiegną nadmiernej utracie wody ze skóry tzw. TEWL, dostarczą jej cennych substancji aktywnych tj. minerałów, witamin, fitoestrogenów oraz wielu innych dobroczynnych składników, które wpływają pozytywnie na stan skóry, opóźniają znacząco proces starzenia się oraz regenerują i pobudzają skórę do produkcji cennych substancji – kolagenu i elastyny.

Regularne złuszczanie skóry dojrzałej w okresie jesiennym

Pielęgnacja skóry dojrzałej powinna być również oparta na systematycznym złuszczaniu martwych komórek naskórka – jest to szczególnie istotne w sytuacji opisywanej cery, gdzie znacząca większość procesów w niej zachodzących jest osłabiona. Specjaliści podkreślają, że należy do tego zadania wybierać produkty przeznaczone do cery dojrzałej, które posiadają właściwości złuszczające i oczyszczające. Regularne złuszczanie skóry dojrzałej przyniesie wiele korzyści, między innymi poprawi procesy regeneracyjne zachodzące w skórze poprzez polepszenie krążenia limfy oraz krwi czy też przygotuję skórę do wchłonięcia substancji czynnych z innych produktów kosmetycznych.

Prawidłowa ochrona przeciwsłoneczna skóry dojrzałej w okresie jesiennym

Ochrona przeciwsłoneczna cery dojrzałej to także ważna zasada w codziennym rytuale pielęgnacyjnym. Osoby, które posiadają skórę dojrzałą powinny bezwzględnie chronić ją przed szkodliwym działaniem promieniowanie słonecznego. Zaleca się, aby stosować codziennie, niezależnie od pory dnia, również w okresie jesiennym prawidłową ochronę – kosmetyki z filtrem. Specjaliści zalecają używanie kosmetyków z wysokim filtrem – minimum SPF 30.

Systematyczne odżywianie skóry

Pielęgnacja skóry dojrzałej, zwłaszcza po 40 roku życia, wymaga intensywnego odżywienia i nawilżenia. Prawidłowo dobrana maska do cery dojrzałej zapewni skuteczną poprawę kondycji skóry.

Pielęgnacja skóry dojrzałej wymaga specjalnego podejścia. Należy pamiętać, iż wyłącznie systematyczne dbanie o cerę może przynieść oczekiwane skutki. Cera dojrzała wymaga holistycznego podejścia, kompleksowego i wielowymiarowego działania, a przede wszystkim prawidłowo dobranej pielęgnacji.

 

Literatura:

 1. Senelle, Serum przeciwzmarszczkowe – https://senelle.pl/serum-przeciwzmarszczkowe/.
 2. Wasilewski P., Jabłońska M., Dlaczego skóra twarzy się starzeje i jak można temu przeciwdziałać., 2012.
 3. Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej., Kosmetologia estetyczna, 2015.
 4. Pytrus B., Chlebus E., (red.), Fizjologia skóry – teoria i praktyka., 2014.
 5. Zegarska B., Woźniak M., Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry., Gerontologia Polska, 2011.
 6. Wojnowska D., Kosmeceutyki w pielęgnacji kobiet w okresie menopauzalnym., Przegląd Menopauzalny, 2011.
 7. Dylewska-Grzelakowska J., Zabiegi pielęgnacyjne twarzy, szyi i dekoltu., 2013.
 8. Kranc R., Starzenie się skóry. Metody zapobiegania oraz pielęgnacja skóry dojrzałej, 2015.
 9. Łopatniuk P., Na własnej skórze., 2020.
 10. Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej., Kosmetologia estetyczna., 2015.
 11. Kwiatkowska B., Jak dbać o skórę z problemami., 2022.
 12. Placek W.(red.), Starzenie skóry. Aktualne strategie terapeutyczne., 2013.
 13. Goliszewska A., Kipper K., Kosmetyka ozdobna i pielęgnacyjna twarzy., 2011.