Pimafucin – Jak działa? Kiedy się stosuje?

Infekcje pochwy to niestety bardzo często spotykany problem. Wiele pań zwleka z wizytą u ginekologa ze względu na to, że jest to dla nich dosyć wstydliwy problem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że uczucie świądu, pieczenia czy bólu w strefie intymnej nie jest czymś normalnym. Wymaga to wizyty u lekarza, aby wykluczyć ewentualne schorzenie lub znaleźć źródło problemu i wdrożyć skuteczne leczenie. Każda kobieta powinna dbać o zdrowie i dobrą kondycję swoich narządów rodnych. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego nie można bagatelizować żadnych niepokojących objawów. Drożdżyca to jedna z najczęściej występujących infekcji, która ma tendencję do nawracania.

Problematyczne infekcje pochwy? Na ratunek Pimafucin

Popularnym lekiem wśród ginekologów jest Pimafucin, który przepisuje się w przypadku infekcji pochwy. Działa ona antygrzybiczo i przeciwpierwotniakowo. Za właściwości lecznicze preparatu odpowiada substancja aktywna w postaci natamycyny. Pimafucin jest lekiem należącym do grupy antybiotyków, działa niszcząco na wrażliwe na niego drożdżaki. Wiele kobiet zmaga się z infekcjami narządów rodnych, głównie z drożdżycą, co wiąże się z wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych objawów chorobowych. Najczęściej pojawiają się następujące dolegliwości – uporczywy świąd połączony z uczuciem pieczenia i bólem oraz silnymi upławami. Pimafucin podaje się w celu zahamowania namnażania chorobotwórczych patogenów. Niszczy ich błony komórkowe, przez co grzyby nie są w stanie prawidłowo funkcjonować i w końcu giną.

Warto od razu zaznaczyć, że Pimafucin jest lekiem do stosowania miejscowego. Nakłada się go na zmienioną chorobowo powierzchnię. Preparat nie wnika jednak w głąb tkanek, nie dochodzi do wchłonięcia przez skórę. Takie działanie ma Pimafucin w postaci maści, ale dostępne są również globulki dopochwowe. Leczenie przy ich użyciu polega na wkładaniu wieczorem jednej globulki do pochwy. Należy to powtarzać przez co najmniej trzy dni, a najlepiej sześć. Przeciwwskazaniem do stosowania globulek jest miesiączka. Pimafucin bardzo rzadko powoduje działania niepożądane, ale u niektórych pacjentów mogą się one pojawić. Mają one zwykle postać niewielkiego uczucia pieczenia w okolicy aplikacji preparatu. Jeśli kobieta jest uczulona na którykolwiek ze składników leku, to wiąże się to z ryzykiem wystąpienia reakcji nadwrażliwości.

Źródło: Pimafucin – Medyk Online