Płatność kartą w Internecie – jak to zrobić?

Według raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2021” aż 41% internautów płaci za swoje zakupy online korzystając z karty płatniczej. Metoda ta jest czwarta pod względem popularności, zaraz za szybkim przelewem, BLIKiem i przelewem tradycyjnym. Na czym polega i dlaczego cieszy się powodzeniem? Wyjaśniamy, jak przebiega płatność kartą w Internecie!

Płatność kartą w Internecie – jak wygląda?

Podczas zakupów online często można wybrać płatność kartą w Internecie. Do wykonania takiej transakcji potrzebna jest fizyczna karta (płatnicza, kredytowa, debetowa, prepaid itp.) lub wirtualna. Powinna posiadać numer, datę ważności oraz kod zabezpieczający CVV2 (Visa) albo CVC2 (Mastercard), które trzeba podać w specjalnym formularzu.

Podczas płatności kartą w Internecie operacja jest wykonywana na stronach szyfrujących połączenie silnymi protokołami SSL, dlatego nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo danych. Środki są od razu blokowane przez bank, a transakcja zostaje zaksięgowana w ciągu 14 dni. Opcja ta jest bezpłatna, ale zdarza się, że niektóre sklepy naliczają dodatkową, niedużą opłatę (zwykle w wysokości kilku złotych).

W jaki sposób można zapłacić kartą przez Internet?

Płatność kartą przez Internet jest popularną metodą, ponieważ jest bardzo prosta. Cały proces składa się z zaledwie trzech kroków. Trzeba tylko:

  1. Na stronie sklepu lub usługodawcy wybrać metodę płatności kartą.
  2. Wypełnić formularz, podając numer karty, datę ważności, imię i nazwisko jej właściciela oraz trzycyfrowy kod CVV2/CVC2 (znajdujący się na odwrocie karty płatniczej).
  3. Potwierdzić transakcję, a następnie zaczekać na automatyczny powrót na stronę (można go przyspieszyć, klikając odpowiedni przycisk).

Dzięki dodatkowym funkcjom da się jeszcze bardziej ułatwić i usprawnić transakcję. Możliwość zapisania danych karty na stronie/w aplikacji albo w elektronicznym portfelu pozwala ograniczyć proces do jednego kliknięcia. W przypadku płatności cyklicznych można z kolei wyrazić zgodę na automatyczne, rekurencyjne obciążenie konta, dlatego nie trzeba ponownie wpisywać danych – wystarczy podać je raz, a w razie potrzeby w każdej chwili da się przerwać subskrypcję (jeśli umożliwia to sklep/usługodawca).

Jak bezpiecznie płacić kartą w Internecie?

Bezpieczne płatności kartą w Internecie są możliwe dzięki specjalnym pośrednikom, których nazywa się operatorami płatności. Współpracują z bankami, by maksymalnie skrócić czas wykonania transakcji. Dzięki nim sklep/usługodawca może szybciej uzyskać wpłatę oraz rozpocząć proces realizacji zlecenia, a klient sprawniej otrzyma kupiony produkt/usługę.

W Polsce wiodące spółki na rynku połączyły swoje siły, by móc oferować jeszcze wygodniejsze i bezpieczniejsze rozwiązania. Przelewy24, Dotpay oraz eCard wspólnie starają się jak najlepiej łączyć przedsiębiorców z klientami w branży e-commerce.

Więcej informacji o płatnościach kartą w Internecie znajdziesz na: https://www.dotpay.pl/.