Pokój dla noworodka – o czym należy pamiętać?

Przyjście na świat dziecka to wielka zmiana w życiu dla całej rodziny. Trzeba zmienić nie tylko swoje nawyki, ale również przystosować wnętrze do potrzeb małego człowieka. Maluch potrzebuje wielu rzeczy, niezbędny jest również dobrze urządzony pokój lub kącik, w którym dziecko będzie mogło odpoczywać. Pokój musi być przede wszystkim funkcjonalny, ważne również, aby ułatwiał rodzicom opiekę nad maluszkiem. Co powinno się w nim znaleźć? Na które elementy warto zwrócić uwagę?

Jak przygotować pokój dla noworodka?

Noworodek do prawidłowego rozwoju potrzebuje codziennych rytuałów, które pozwalają mu się wyciszyć i poczuć bezpiecznie. Jeżeli jest taka możliwość, warto zadbać, aby maluszek miał swój pokój, jeżeli nie, warto wygospodarować kącik, w którym rodzice będą mogli wykonywać zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne. Urządzanie pokoju dziecięcego nie jest łatwe. Noworodek sam nie jest w stanie decydować, dlatego to rodzice muszę wiedzieć, jakie kolory wybrać oraz jak urządzić pokój, aby maluch dobrze się w nim czuł. Aby rodzice mogli wygodnie opiekować się dzieckiem, w pokoju niemowlaka powinny się znaleźć takie elementy, jak:

  • wyprawka do noworodka – dokładna lista jest tutaj

  • przybory higieniczne, tj. zapas pieluch, chusteczki nawilżające, kosmetyki,

  • łóżeczko dziecięce lub kołyska,

  • meble, tj. szafa, regały i komoda, pozwalające na przechowanie ubranek i pozostałego wyposażenia,

  • odpowiednie oświetlenie, pozwalające ustawić półmrok,

  • fotel czy wygodny kącik do karmienia,

  • pierwsze zabawki, grzechotki czy przytulanki,
  • miejsce do przewijania itp.

Pokój dziecka warto podzielić na trzy strefy, tzn. miejsce do karmienia, spania i przewijania. Taki układ będzie wygodny, pozwoli na porządek i szybkie znalezienie potrzebnej rzeczy.

Łóżeczko dziecięce – podstawa w pokoju niemowlaka

Niezbędnym wyposażeniem w pokoju dziecka jest łóżeczko lub kołyska. Łóżeczko dla dziecka może być szczebelkowe, najlepiej w jasnym kolorze. Wybierając łóżeczko, warto zwrócić uwagę, aby miało regulowane, wyjmowane szczebelki. Najlepiej sprawdzi się łóżeczko o wymiarach 120×60, w których maluch będzie mógł spać do ukończenia trzeciego roku życia. Nie można zapomnieć o wygodnym materacu, spełniającym normy bezpieczeństwa, który zapewni maleństwu wygodny sen. Alternatywą dla łóżeczka jest kołyska, ale warto szukać takiej z blokowanym płozami. Osoby, które szukają dodatkowej przestrzenie do przechowywania, mogą wybrać łóżko z szufladami, pozwalające na przechowywanie ubrań czy pościeli. Łóżeczko powinno stać w miejscu, które można łatwo wywietrzyć, ale najlepiej w znacznej odległości od okna i kaloryfera. Niemowlaka nie można narażać na przeciągi i przegrzania, dlatego prawidłowe ustawienie łóżeczka w dziecięcym pokoju jest bardzo ważne.

Pokój niemowlaka – jakie meble wybrać?

Oprócz łóżeczka, bardzo przydatna jest szafa, w której można trzymać ubranka, bieliznę, dziecięce ręczniki, pościel i kocyki. W pokoju niemowlęcym przyda się również komoda z szufladami, w których można przechowywać bieliznę i kosmetyki. Regał z otwartymi półkami będzie potrzebny do przechowywania pieluszek czy najczęściej używanych kosmyków, a także dziecięcych zabawek. W pokoju dziecięcym powinien znaleźć się również fotel, w którym rodzice będą mogli wygodnie karmić czy usypiać noworodka. Kolejny ważny element w pokoju noworodka to przewijak. Może być w formie stołu lub komody z rozkładanym blatem. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ gdy dziecko podrośnie, komodę z przewijakiem można szybko zamienić jako meble na ubranka czy inne dziecięce akcesoria. Inny opcją jest przwijak nakładany na łóżko lub na stojący, na stelażu. Ważne, aby był stabilny, miał wysokie boki, chroniące dziecko przed upadkiem. W pokoiku dziecka na pewno przydadzą się również kosze, organizery czy pudła, w których będzie można trzymać zabawki, maty czy koce. Ważnym elementem jest oświetlenie. Najlepiej wybrać lampy z regulacją intensywności oświetlenia oraz lampkę nocną, idealną do nocnego karmienia. Noworodki śpią w dzień, dlatego warto na oknach zamontować rolety lub zasłony, które ograniczą dopływ naturalnego światła.

Na co zwrócić uwagę, urządzając pokój dla niemowlaka?

Pokój noworodka musi być funkcjonalny, estetyczny i bezpieczny. Powinien wpisywać się w styl mieszkania, tworzyć z nim jedną spójną całość. Obecnie dużą popularnością cieszą się pokoje dziecięce urządzone w stylu nowoczesnym czy skandynawskim. Do tak urządzonych wnętrz pasują białe lub drewniane meble dziecięce i jasne, pastelowe dodatki. Pokój powinien być przytulny, taki efekt można osiągnąć za pomocą miękkich tkanin czy futrzanych dywaników, ułożonych przy łóżeczku czy na środku pokoju. Doskonałą dekoracją będą zdjęcia w drewnianych ramach, pluszowe zabawki, a także modne, wiklinowe kosze. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo dziecka, dlatego meble powinny mieć zaokrąglane końcówki, istotne, aby były wykonane z trwałych materiałów, pokrytych nieszkodliwymi substancji. Warto pamiętać, że pokój noworodka nie powinien być zagracony. Warto ograniczyć zbędne elementy, które będą rozpraszać uwagę dziecka i utrudniać odpoczynek. Urządzając pokój malucha, warto również zwrócić uwagę na kolory. Najlepiej postawić na neutralne jasne kolory, w których małe dzieci czują się najlepiej. Sprawdzi się beż, żółć, morelowy czy kremowy. Warto pamiętać, aby farby miały atesty i nie zawierały szkodliwych substancji.

Urządzając pokój małego dziecka, trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów. W przypadku, gdy samemu zdecydować się na meble czy wyposażanie, można skorzystać z pomocy projektanta wnętrz.