Pomysły na zabawy dla dzieci na dworze – aktywne dziecko

Zapewnienie dziecku codziennej dawki aktywności na świeżym powietrzu jest niezwykle istotne dla jego zdrowia. Podpowiadamy jak za pomocą różnych zabaw przekonać malucha do zabawy na dworze.

Zazwyczaj dzieci uwielbiają spędzać czas na dworze. Bez względu na to, czy jest ciepło czy też zimno chcą radośnie umilać sobie czas na zabawie. Niestety maluchy bardzo często szybko się nudzą dlatego też trzeba umieć zaproponować im nowe pomysły na zabawę. W tym poradniku przedstawimy kilka sprawdzonych sposobów na zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu.

Zabawa na świeżym powietrzu pomaga w prawidłowym rozwoju dziecka

Jeszcze nie tak dawno temu zabawa na dworze była głównym sposobem spędzania czasu z rówieśnikami. Obecnie w dobie komputerów i Internetu coraz ciężej jest wyciągnąć dzieci na dwór. Zatem to po stronie rodziców powinna stać inicjatywa, aby zachęcić dziecko do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Kluczem do sukcesu w tej materii jest wybranie ciekawych i wciągających zabaw, które zapewnią dziecku doskonałą rozrywkę.

Jakie zabawy na świeżym powietrzu wybrać?

Poniżej prezentujemy zabawy dla dzieci, które najlepiej sprawdzą się podczas ciepłych dni. Niektóre z nich można jednak bez problemu uskuteczniać również zimą czy też jesienią.

Zabawa w chowanego

Zabawa w chowanego należy z całą pewnością do jednych z najpopularniejszych zabaw, jakie można uprawiać na świeżym powietrzu. Trzon zabawy polega na ukryciu się biorących udział w zabawie uczestników na ustalonym terenie. Jeden z uczestników zamyka oczy, odlicza do 20 a pozostali muszą się w tym czasie ukryć. Następnie przychodzi etap poszukiwania, który kończy się gdy osoba szukająca znajdzie kryjówki pozostałych dzieci biorących udział w zabawie.

Coś co pobudza kreatywność – rysowanie kredą

Rysowanie kredą po chodniku z całą pewnością ma swój wyjątkowy urok. Bez względu na to, jak utalentowane artystycznie jest dane dziecko z całą pewnością będzie mogło ono wyrazić siebie poprzez kolorowe malunki. Rysowanie kredą fantastycznie wpływa na wyobraźnię dziecka oraz poprawia zdolności manualne.

Zabawa na placu zabaw lub w ogrodzie

Jeżeli niedaleko miejsca zamieszkania znajduje się plac zabaw to będzie to idealne miejsce do uskuteczniania wielu aktywności ruchowych na świeżym powietrzu. Jeżeli jednak w okolicy nie ma takowego to można stworzyć jego namiastkę w ogrodzie. Plastikowa zjeżdżalnia lub piaskownica nie zajmują wiele miejsca a dostarczają wyjątkowej rozrywki. Co istotne zakup zjeżdżalni plastikowej nie wiąże się wcale z dużymi wydatkami – wystarczy zapoznać się z aktualnymi cenami przykładowych modeli tutaj – https://www.ebajlandia.pl/Zjezdzalnie-c16

Zabawa w berka

Zabawa w Berka to jedna z popularnych zabaw ruchowych. Zasady gry opierają się na założeniu, że jeden z graczy zostaje tytułowym Berkiem i musi dotknąć innej osoby. Kiedy to nastąpi ten uczestnik przejmuje tytuł Berka i jeżeli chce się go pozbyć musi dotknąć innej osoby. Tego typu zabawa pozwala się wyszaleć i wybiegać dzieciom, które mają niespożyte zapasy energii.

Zabawy na dworze – pamiętaj o różnorodności

Wybierając zabawy na świeżym powietrzu dla dzieci należy mieć na uwadze aby były one zróżnicowane. W ten sposób nie znudzą się szybko a dzieci będą spędzać na dworze więcej czasu ze swoimi rówieśnikami. Nie warto również zmuszać dzieci do zabaw, które im nie odpowiadają. Rolą rodzica jest zaproponować zabawy, które będą uwzględniać upodobania i gust dziecka. W ten sposób dziecko będzie samo chętniej wychodzić na zewnątrz i zapewni sobie zdrową dawkę ruchu.