Popularne wady wzroku – astygmatyzm

Do jednych z powszechnie występujących wad wzroku należy bez wątpienia astygmatyzm.

To schorzenie nieco inne aniżeli populara krótkowzroczność i dalekowzroczność, ale również często współwystępująca z nimi. W przypadku takiego połączenia diagnostyka może być utrudniona, a dobór metody korekcji nieco bardziej złożony i skomplikowany.

Diagnostyka astygmatyzmu – nadal problematyczna?

Popaprane zdiagnozowane astygmatyzmu nadal niestety czasami stanowi problem. Choć sprzęt wykorzystywany w diagnostyce tego typu rozwija się z roku na rok, a w gabinetach specjalistów znajduje się go całkiem sporo, nadal czasami problem z astygmatyzmem bywa mylnie diagnozowany, a występuje on często wspólnie z schorzeniami takimi jak krótkowzroczność lub też dalekowzroczność. Bardzo wiele w tym przypadku zależy od umiejętności i wiedzy lekarza specjalisty, zatem wykonujmy badania w renomowanych gabinetach.

Astygmatyzm – leczenie operacyjne

Obecnie możliwe, ale wciąż mało popularne jest leczenie astygmatyzmu przy pomocy laserowej korekcji wzroku. W trakcie takich zabiegów modelowana jest w sposób poprawny rogówka, dzięki czemu zabiegi są w stanie w bezpieczny sposób przywrócić odpowiednie widzenie, ostre i wyraźne. Tego typu zabiegi są w stanie korygować astygmatyzm nawet do 6 dioptrii. W rzeczywistości jednak obawa wśród pacjentów przed tego typu zabiegami jest nadal na tyle duża, że zwykle nie decydują się oni na ich wykonanie. W większości sytuacji cierpiąc na astygmatyzm decydujemy się jedynie na klasyczne metody leczenia astygmatyzmu – chociażby poprzez noszenie szkieł kontaktowych czy też okularów. Więcej o leczeniu dowiesz się na stronie Coopervision.pl.

Astygmatyzm – okulary lub soczewki kontaktowe

Wybranie pomiędzy soczewkami kontaktowymi, a okularami jest dylematem, z którym najczęściej przychodzi mierzyć się nam w sytuacji astygmatyzmu. Oba te rozwiązania mają oczywiście szereg wad oraz zalety. Przede wszystkim wiele osób decyduje się na okulary głównie z powodów finansowych. Zazwyczaj bowiem ich noszenie jest nieco droższe, aniżeli w przypadku soczewek. Jednak to, co oferują soczewki kontaktowe jest bardzo często warte swojej ceny. Soczewki zapewniają nam bowiem doskonałe widzenie pod każdym możliwym kątem. Bardzo istotne również jest to, że wiele osób nie przepada za uczuciem noszenia okularów na nosie. Dodatkowo także kwestia wyglądu ma wpływ na ostateczną decyzję. Część osób bowiem nie czuje się dostatecznie atrakcyjnie w okularach na nosie, choć należy również wspomnieć, że wiele osób uważa wprost przeciwnie. W przypadku soczewek po prostu warto spróbować i przekonać się czy jest to rozwiązanie dla nas.