Porodówka z Warszawskiej przenosi się na Skłodowskiej. Tylko u nas unikatowe zdjęcia nowego oddziału!


Pod lekko wygiętymi panelami w kolorze drewna została ukryta stara ozdobna elewacja - zachowana "dla potomnych", ale ukryta ze względu na konieczność ocieplenia budynku.

O planowanym przeniesieniu Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego, który (jeszcze do końca roku) mieści się przy ulicy Warszawskiej, było głośno już od jakiegoś czasu. Od niedawna znamy więcej szczegółów dotyczących „przenosin” oddziału na ulicę Skłodowskiej 26.

Oddział, popularnie zwany „porodówką na Warszawskiej” zmieni adres na przełomie roku, a cała przeprowadzka potrwa kilka tygodni. Postaramy się, aby ten proces przebiegł sprawnie i bez konieczności znacznego ograniczenia przyjęć – zapewnia dr n. med. Cezary Ireneusz Nowosielski, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Podział budynku jest już dokładnie rozplanowany

Na parterze (korytarz zielony) znajduje się: SOR położniczo-ginekologiczny, poradnia dla kobiet, dział diagnostyczno-zabiegowy, w których realizowane będą „hospitalizacje jednodniowe” oraz poradnia neonatologiczna.

Na I piętrze (korytarz zielony) znajduje się odcinek patologii ciąży, sale porodowe i sala do cięć cesarskich.

Na II i III piętrze (korytarze żółte) zaplanowany jest oddział noworodkowy i intensywna terapia oraz sale dla matek z dzieckiem w systemie „rooming in”.

Na IV piętrze (korytarz pomarańczowy) znajduje się odcinek ginekologiczny i blok operacyjny.

Lepszy komfort dla rodzących i personelu

Wyremontowany budynek przy ulicy Skłodowskiej 26, w którym od nowego roku będzie mieścił się oddział, zapewni korzystniejsze warunki rodzącym i personelowi, a także lepszą opiekę noworodkom.

Białostoczankom z pewnością spodoba się fakt, że wszystkie sale poporodowe są kameralne (jedno i dwuosobowe) oraz zostały wyposażone w pełny węzeł sanitarny, czyli prysznic, bidet, sedes i umywalkę.

Jak jeszcze wzrośnie komfort oddziału dzięki przenosinom do wyremontowanego budynku? W nowym budynku znacznie poprawią się warunki lokalowe, niezbędne do udzielania świadczeń medycznych, jak też komfort pracy personelu medycznego. Ponadto zakup nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej w znaczący sposób poprawi jakość udzielanych świadczeń. W Oddziale Neonatologii z Patologią i Intensywną Terapią Noworodka zwiększy się z 4 do 6 liczba stanowisk do intensywnej terapii noworodka (wcześniaków). Tym samym będzie więcej sal dla wcześniaków, co korzystnie wpłynie na proces terapeutyczny. Dodatkowo w Oddziale Neonatologii będą wyodrębnione sale dla matek, oczekujących na wypis wcześniaka, punkt laktacyjny, sala do badania słuchu noworodka oraz sale obserwacyjne – opowiada Dyrektor Szpitala, dr Cezary Nowosielski.

Sale do porodów, czyli to, co przyszłe matki interesuje najbardziej

W nowym budynku znajdują się 4 sale porodowe oraz sala do cięć cesarskich. Wszystkie sale przystosowane są do porodów rodzinnych, zaś jedna z nich przystosowana będzie także do porodów w wodzie.

W strefie dla matek z dziećmi będzie łącznie 26 łóżek poporodowych rozmieszczonych – jak już wcześniej wspomnieliśmy – w salach jedno i dwuosobowych w systemie „rooming in”, czyli wspólnego przebywania mamy i dziecka w jednej sali po porodzie.

Zaciekawiła nas bardzo możliwość porodu w wodzie. Jak się okazuje, będzie się on odbywał bezpłatnie, na takich samych zasadach jak wszystkie inne porody. Domyślamy się, że warunkiem takiego porodu będzie wolna sala podczas przyjęcia rodzącej na oddział.

Oczywiście nadal będzie istniała możliwość porodu rodzinnego i skorzystania ze znieczulenia podczas porodu.

Dwie „porodówki” niedaleko siebie

Przeprowadzka oddziału należącego do „Śniadecji” zasiała ziarno niepewności w niektórych białostoczankach. Po przeprowadzce oddziału z Warszawskiej dwie białostockie porodówki (w USK i w Śniadecji, o której piszemy) znajdą się blisko siebie. Zapewne dlatego pojawiały się głosy, że obie porodówki zostaną połączone w jedną, co jest  nieprawdą. Oczywiście po tzw. „przenosinach” nadal będą istniały dwie odrębne jednostki organizacyjne o III stropniu referencji, świadczące usługi położniczo-ginekologiczne. Zatem, jak dotychczas będzie funkcjonował Oddział Ginekologiczno-Położniczy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego oraz klinika w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym – zapewnia Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, dr n. med. Cezary Ireneusz Nowosielski.

III stopień referencji oznacza wysoko specjalistyczne przygotowanie szpitala do opieki nad kobietami o wysokim zagrożeniu i patologicznym przebiegu ciąży, w czasie której istnieje duże ryzyko urodzenie wcześniaka przed 31 tygodniem ciąży.

Białostoczanki planujące poród mogą więc liczyć na odpowiednią opiekę w obu szpitalach. Zapewne jednak warunki w obu budynkach, jak i opieka okołoporodowa i poporodowa w obu placówkach, będą cieszyły się różnymi opiniami – od pozytywnych po negatywne – tak jak to miało miejsce do tej pory. Zawsze tak jest, kiedy decydującym warunkiem jest czynnik ludzki.

Nasza fotorelacja

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć nowo wyremontowanego oddziału. Zdjęcia bez łóżek, sprzętu i pacjentów są może niepełne, ale liczymy na Waszą wyobraźnię. Możemy zapewnić, że naszym zdaniem pobyt na nowo wyremontowanym oddziale będzie komfortowy! Zdjęcia są unikatowe, bo opatrzone naszymi opisami, do których informacje zaczerpnęłyśmy od przemiłych panów, którzy nas oprowadzali. Pan inżynier Lech Wasilewski oraz pan inżynier Jerzy Korwek byli niezwykle pomocni – dziękujemy!

Fot. Kobiecy Białystok / Joanna Dąbrowska (PhotoAngel)