Postaw na zdrowie – dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna (inaczej dieta ketogenna) ma na celu obniżenie poziomu węglowodanów i cukrów w naszym organizmie, zastępując je żywnością z dużą ilością białka. Dieta ta zakłada regularne spożywanie posiłków, dzięki którym każdy będzie mógł odpowiednio nasycić organizm, przy spożywaniu najlepszych składników odżywczych. Stosowanie diety ketogenicznej poprawi kondycję ciała, dzięki niej organizm pozbędzie się zbędnej tkanki tłuszczowej, obniżając przy tym znacząco poziom cukru we krwi oraz zły cholesterol.

Czego najwięcej spożyjemy w trakcie stosowania diety ketogenicznej?

Wybierając dietę ketogeniczną musimy pogodzić się z zaprzestaniem przyjmowania dużych porcji oraz w szczególności jak najbardziej ograniczyć niezdrowe przekąski i słodycze. Bez tego nie dowiemy się czy nasz organizm odpowiednio działa. Dieta ketogeniczna ma na celu zużywanie tłuszczu jako głównego źródła energii. Zasady diety ketogenicznej opierają się na spożywaniu jak największej ilości zdrowych tłuszczów, ograniczenie słodkości oraz picia dużej ilości wody. Najlepiej spożywać produkty bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, czyli w większości ryby i różnego rodzaju orzechy, a przede wszystkim stosowanie olejów roślinnych takich jak sojowy, słonecznikowy, czy rzepakowy. Ważne, by jeść na diecie ketogenicznej regularnie 5 posiłków dziennie, jednak nie mogą być to duże porcje. Pozwoli to zachować prawidłową masę ciała i polepszy wyniki badań poziomu cukru i złego cholesterolu.

Idealnym sposobem na zachowanie regularności podczas diety i kontrolowania posiłków jest catering dietetyczny Fit-Bag, dzięki regularnej dostawie i świeżych posiłkach codziennie wypróbujesz nowe dania, bogate w zdrowe tłuszcze, a efekty widoczne będą już po kilku dniach. Dieta pudełkowa z pewnością ułatwia skomponowanie odpowiednich posiłków.

Zalety diety ketogenicznej – dlaczego warto ją rozpocząć?

Jako, że tłuszcz zastępuje w tej diecie węglowodany i jest motorem napędowym organizmu, by dieta działała należy zdecydowanie zmniejszyć spożywanie cukrów. Wątroba produkując ciała ketonowe przyspieszy spalanie tkanki tłuszczowej. Rozpoczęcie diety keto wiąże się z ograniczeniami i przyzwyczajenie do regularności, jednak warto się poświęcić, by zobaczyć efekty. W diecie keto szybko zauważysz, że nie towarzyszy jej efekt jojo, który często występuje podczas stosowania wielu niesprawdzonych diet. U wielu osób stosujących dietę ketogeniczną stanowczo poprawia się również ogólny stan zdrowia oraz cera. Z racji tego, że w diecie przeważają tłuszcze, nie musisz rezygnować z jedzenia mięsa – tłuste mięsa są podstawą kwasów tłuszczowych, które podczas stosowania diety ketogenicznej będą szybko spalane. Dieta ketonowa bogata jest w tłuste ryby, awokado, orzechy, olej kokosowy, czy masło orzechowe, dzięki czemu pozwala na spożywanie pysznych dań w wielu opcjach.

Unikanie zbędnych produktów w diecie ketogenicznej

Bardzo trudno jest samemu skomponować dietę keto z racji połączenie wysokotłuszczowych posiłków z niską zawartością węglowodanów. Nie jest też ona przystosowana dla każdego, dlatego warto mieć ją pod kontrolą lekarza. By osiągnąć stan ketozy bardzo trudno oprzeć się regularności i niezdrowym nawykom. Unikanie słodyczy, pieczywa, czy chociażby gum do żucia postrzegane jest jako wady diety ketogenicznej. Dodatkowo w diecie tej należy stanowczo zmniejszyć spożywanie alkoholu, ogranicza się ono do lampki wina podczas rozpoczęcia drugiej fazy diety. Wszystko to związane jest z nadmierną ilością cukru, dlatego dla niektórych rozpoczęcie takiej diety może być bardzo trudne.