Pralka do nowego mieszkania: jak wybrać najlepszą?

Pralka jest jednym z najbardziej podstawowych urządzeń codziennego użytku. To dlatego tak wiele uwagi poświęcamy wyborze odpowiedniego urządzenia. Jakie funkcje nowoczesnych pralek warto wziąć pod uwagę przy zakupie urządzenia do mieszkania? Co takiego oferuje nowoczesna pralka i jak wybrać tę najbardziej odpowiednią? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie Państwo poniżej.

Pralka ładowana od góry czy od frontu?

To jedno z najpopularniejszych pytań, jakie padają podczas wyboru odpowiedniej pralki. Odpowiedź nie jest jednak oczywista i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, pralka ładowana od góry idealnie sprawdzi się w przypadku niewielkich łazienek, w których niemożliwe byłoby swobodne otwarcie drzwiczek pralki. Trzeba jednak pamiętać, że pralki ładowane od góry zajmują mniej miejsca, ale jednocześnie są mniejsze, a więc mają mniejszą ładowność. W przypadku pralek ładowanych od frontu ładowność jest większa, potrzeba jednak więcej przestrzeni, by możliwe było wygodne i swobodne korzystanie z niej. Ponadto, jeżeli np. myślimy o umieszczeniu pralki w zabudowie kuchennej, nie mamy możliwości zastosowania pralki ładowanej od góry- tutaj sprawdzi się jedynie pralka ładowana od frontu.

Nowoczesna pralka – jakie funkcje powinna posiadać?

Nowoczesne pralki mogą mieć funkcję automatycznego dozowania detergentów. Pralki wyposażone w tę funkcję automatycznie dozują ilość detergentu w zależności od wagi prania i stopnia zabrudzenia. Dzięki temu można zaoszczędzić na detergentach i uniknąć przesadnego dozowania. Funkcja prania pary to kolejna przydatna funkcja, która pomaga usunąć bakterie i nieprzyjemne zapachy, pozostawiając higienicznie czyste pranie. Pralki wyposażone w tę funkcję zwiększają temperaturę wody i generują parę, która penetruje tkaniny i usuwa zanieczyszczenia. Niektóre nowoczesne pralki mają funkcję Wi-Fi i umożliwiają połączenie z aplikacją na smartfonie. Dzięki temu można kontrolować pralkę zdalnie, sprawdzać czas pozostały do końca cyklu prania oraz otrzymywać powiadomienia na temat zakończenia cyklu prania. Programy antyalergiczne to kolejna przydatna funkcja, która jest szczególnie przydatna dla osób cierpiących na alergie. Te programy zapewniają pranie w wyższej temperaturze, co pomaga usunąć roztocza i alergeny z ubrań.

Nowoczesne pralki mogą być wyposażone w różnego rodzaju innowacyjne systemy prania, takie jak technologia DirectDrive, która eliminuje pasek napędowy i zwiększa efektywność prania, lub technologia EcoBubble, która zamienia detergent w pianę i umożliwia lepsze wnikanie w tkaniny. Przydatne jest również pranie w niskiej temperaturze, zwłaszcza w przypadku wyjątkowo delikatnych tkanin, jak i funkcja dodawania ubrań już po uruchomieniu pralki. Ta opcja przydaje się w sytuacji, gdy prania jest naprawdę sporo i łatwo o przeoczenie czegoś.

Nowoczesne pralki, a pranie ręczne

Podstawowe programy prania w przypadku wyjątkowo delikatnych tkanin mogą okazać się niewystarczające. Nowoczesne pralki posiadają nierzadko funkcję prania delikatnych tkanin, zbliżoną do prania ręcznego. Dzięki temu nawet najbardziej podatne na uszkodzenia materiały nie ulegają zniszczeniu. Takie funkcje posiadają nowoczesne pralki Electrolux, cechujące się także wyjątkową energooszczędnością. Pralka dostosowuje parametry prania i ilość wody do aktualnego załadowania i poziomu zabrudzenia, dzięki czemu oszczędności są jeszcze większe. W przypadku bardzo mocno zabrudzonych ubrań przydaje się również pranie wstępne. Pralka Electrolux PerfectCare 900 posiada specjalny program do prania wełny, a także zmiękczanie parowe, które pozwala na odświeżenie tkaniny, łatwe prasowanie i zwiększenie elastyczności tkaniny. Przydatną opcją jest również funkcja pupil, która jest nieodzowna w przypadku właścicieli czworonogów o długiej sierści. Pranie z tym programem pozwala na jej łatwe usunięcie.

Jak wybrać nowoczesną pralką?

Najważniejszym krokiem w wyborze idealnej pralki do mieszkania jest określenie własnych potrzeb i oczekiwań. Wiele zależy od tego, jak duża jest liczba domowników, którzy będą z pralki korzystać, a także jak duży jest metraż łazienki. Warto już na starcie zastanowić się, jakiej pojemności pralka będzie dla nas najlepszym wyborem, a także w jakim rozmiarze sprzęt zmieści się w pomieszczeniu. Najmniejsze pralki mają pojemność 3-4 kg. Największe pralki mają pojemność do nawet 12 kg. Kolejną istotną kwestią jest energooszczędność. Im wyższa jest klasa energetyczna, tym większe są oszczędności i mniejsze zużycie zarówno energii, jak i wody podczas każdego cyklu prania.

Wiele osób zastanawia się, jak wybrać pralkę idealną. Wybierając pralkę w nowego mieszkania, warto wybrać model pralki z regulowaną prędkością wirowania, programem odświeżanie ubrań, jak i programami do prania najbardziej wymagających bądź mocno zabrudzonych tkanin. Nowoczesne funkcje pralek pozwalają na wyjątkowo skuteczne pranie, a wysoka energooszczędność zapewnia obniżenie rachunków zarówno za energię elektryczną, jak i za zużycie wody.

Odpowiedni wybór pralki jest wyjątkowo ważny dla wygody korzystania z niej każdego dnia.