Profesor Bielecka z Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku

Profesor Bożena Violetta Bielecka, dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku została laureatką XXIII edycji Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku za 2015 rok.

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku – za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury – przyznawana jest twórcom i animatorom, których działalność w znaczący sposób przyczynia się do wzbogacenia życia kulturalnego Białegostoku, poszerzenia oferty kulturalnej oraz do promocji miasta w kraju i za granicą. Nagrodę można otrzymać w jednej z trzech kategorii: artystycznej, organizatorskiej lub ochrony dziedzictwa.

Prezydent Białegostoku przyznał nagrodę artystyczną za 2015 rok czterem laureatom: Bożenie Violetcie Bieleckiej – za całokształt dotychczasowej działalności w dziedzinie muzyki, Annie Moniuszko – za całokształt dotychczasowej działalności w dziedzinie muzyki, Marcinowi Kozińskiemu – za realizację autorskiego projektu „Słowo historii. Fotoeseje” oraz ks. dr. Janowi Niecieckiemu – za całokształt dotychczasowej działalności w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego Białegostoku.

Nagrody zostaną wręczone laureatom w czerwcu podczas Dni Białegostoku.

Już dziś zapraszamy na koncert kameralny w ramach obchodów 10-lecia Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, który odbędzie się w piątek 22 kwietnia o godz. 19.00 w Sali Koncertowej przy ul. Podleśnej 2. W programie „Całonocne czuwanie” Siergieja Rachmaninowa w wykonaniu Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej z udziałem solistów: Agnieszki Rehlis – mezzosopran, Rafała Bartmińskiego – tenor, Krzysztofa Drugowa – bas. Koncert poprowadzi Violetta Bielecka – dyrygent.

Bożena Violetta Bielecka – dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, pedagog. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Białymstoku w klasie fortepianu Z. Frankiewicz. Studiowała pod kierunkiem prof. J. Boka i R. Zimaka w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem). Prowadzi bogatą działalność koncertową; odbyła liczne tournée w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Francja, Ukraina, Białoruś, Łotwa, Rumunia, Mołdawia). W latach 1995–1997 była konsultantem wokalnym Chóru Operowego Teatru Narodowego w Warszawie. W 2000 roku otrzymała tytuł profesora sztuk muzycznych z rąk Prezydenta RP. Jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku (w latach 1999–2005 była kierownikiem Zakładu Dyrygentury Chóralnej; w latach 2005–2012 obejmowała stanowisko Prodziekana). Prowadzi klasę śpiewu w Zespole Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku. Kierowała tam Chórem Żeńskim „Schola Cantorum Bialostociensis” (1987–2009). Od roku 1995 pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej „Cantica Cantamus” w Białymstoku (w latach 1998–2006 prowadziła Białostocki Chór Kameralny „Cantica Cantamus”). Jest organizatorem Międzynarodowych warsztatów młodzieży polskiej i polonijnej Polskiego Chóru Pokoju. Chóry prowadzone przez nią zdobyły wiele nagród i wyróżnień. Uhonorowana Złotym Medalem nadanym przez Prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Warszawie (2012), Złotym Medalem za Długoletnią Służbę nadanym przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego (2010), Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego I stopnia za osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne (2009), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (MEN 2009), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008), Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2006), Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP (2002), Nagrodą Prezydenta Miasta Białegostoku za działalność organizatorską, związaną z popularyzowaniem dziedzictwa kulturowego na Wschodzie poprzez działalność Polskiego Chóru Pokoju (2000), Nagrodą Marszałka Województwa Podlaskiego (2002), Złotą odznaką „Zasłużony Białostocczyźnie” (1992) oraz Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP (1990). W 2013 roku odebrała w Poznaniu nagrodę im. J. Kurczewskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki i propagowanie muzyki polskiej. W 2015 roku powołana została do komisji do spraw przyznawania Nagród Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami.

Fot. M. Heller/OiFP