Projektowanie wymarzonego ogrodu – mini poradnik

Ogród często jest jednym z bardziej lubianych miejsc na terenie naszych posiadłości. Można w nim odpoczywać, bawić się czy uprawiać sport. Ogród odgrywa również ważną rolę estetyczną i powinien być zaprojektowany tak, aby jego wygląd sprawiał przyjemność i pasował do naszego stylu czy upodobań. O czym warto pamiętać zakładając ogród? Czym kierować się przy wyborze kwiatów? Przeczytaj nasze porady.

Niepozorne podstawy – przygotowanie terenu i ziemi

Ogród większości kojarzy się najpierw w soczystą zielenią, promieniami słońca i kwiatami o całym spektrum kolorów. Zanim jednak przystąpimy do kwestii doboru roślin i szczegółowego zagospodarowania przestrzeni, trzeba zadbać o bazę, której przygotowanie jest kluczowe. Na samym początku należy dokładnie posprzątać teren oraz poprowadzić w ziemi instalację elektryczną, jeśli planujemy mieć w ogrodzie dodatkowe oświetlenie. Jeśli na samym początku zajmiemy się kwestiami technicznymi, unikniemy rozkopywania trawy i kwiatów w przyszłości. Na zagospodarowanym obszarze trzeba dokładnie wyrównać teren i ewentualnie utworzyć skarby, oraz pagórki, wedle naszych preferencji.

Drugą, bardzo ważną rzeczą jest przygotowanie dobrej gleby, na której będziemy sadzić nasze rośliny. Ziemia, jaką najczęściej spotykamy na posesjach, jest stosunkowo twarda. Należy ją dokładnie przekopać, aby poprawić jej żyzność. Jeśli przygotowujemy ziemię w sezonie jesienno-zimowym nie ma potrzeby jej grabić, ponieważ duże bryły rozkruszą się same przez deszczy czy śnieg. Wiosna jest idealnym czasem, aby zasilić glebę nawozem, najlepiej naturalnym. Do organicznych nawozów należą kompost, obornik i nawozy zielone.

Najważniejszy etap, czyli wybór kwiatów

Kiedy zadbaliśmy o dokładne przygotowanie terenu i żyzną ziemię, możemy przejść do sadzenia roślin w naszym ogrodzie. Wybierając kwiaty dobrze skupić się najpierw na poziomie zaawansowania, jaki reprezentujemy jako ogrodnicy. Jeśli nigdy dotąd nie mieliśmy do czynienia z sadzeniem kwiatów dobrze zdecydować się na mało wymagające rośliny. Wybierając kwiaty trudne w pielęgnacji, nawet jeśli są przepiękne, możemy nie podołać w dbaniu o nie i łatwo się zrazić. Zawsze należy sprawdzać, jakie warunki będą najlepsze dla danego gatunku, a jakie może zapewnić nasz ogród. Jeśli kwiaty lubią rosnąć w słonecznych miejscach i na piaszczystej glebie, a nasz teren jest zacieniony i wilgotny, nie ma sensu decydować się na zakup.

W projektowaniu ogrodu warto zadbać o harmonię i zdecydować się na rośliny zielone, jak i kolorowe kwiaty. Wybór kolorów i rodzajów zależy tylko i wyłącznie od konwencji, w jakiej chcemy utrzymać wygląd ogrodu. Możemy zdecydować się na kolorystykę w jednolitej tonacji, lub zasadzić kwiaty o najróżniejszych, kontrastujących ze barwach. Część roślin potrzebuje trochę czasu, aby się przyjąć i wyrosnąć, więc jeśli chcemy szybko zapełnić pustą przestrzeń, możemy posadzić kilka szybko rosnących drzew i krzewów, takich jak modrzew, brzoza, krzewuszka cudowna czy żylistek szorstki.

Projektowanie ogrodu – podsumowanie

Decydując się na założenie ogrodu dobrze jest opracować sobie dokładny plan dotyczący przygotowania każdego z etapów. Kiedy mamy gotowe założenia prace przebiegną znacznie sprawniej i będziemy mogli szybciej przystąpić do sadzenia kwiatów. Przy wyborze roślinności na pierwszym miejscu bierzmy pod uwagę warunki, jakich potrzebuje dany gatunek, a dopiero potem wygląd. Rośliny warto kupować w sklepach ogrodniczych lub u sprawdzonych prywatnych sprzedawców, aby mieć pewność, że otrzymujemy kwiaty wysokiej jakości, które dobrze się przyjmą i będziemy mogli je podziwiać bez długi czas, a nie tylko do pierwszego podlania.

Autor
Artykuł powstał przy współpracy z portalem Kwiaty-Ogrody.pl – encyklopedią roślin ogrodowych i domowych.