Przed nami Viva la vida! Czyli hiszpańskie śniadanie mistrzów

Najbliższa edycja Podlaskiego Śniadania Mistrzów odbędzie się w sobotę (18 czerwca) w Ogrodzie przy Pałacu Branickich. Tym razem organizatorzy za sprawą oryginalnego menu przeniosą smakoszy do słonecznej, energetycznej Hiszpanii. Początek kulinarnej uczty o godz. 10.00.   

Największy na Podlasiu plenerowy festiwal kulinarny odbywa się w Białymstoku od 2015 roku. 18 czerwca zostanie zorganizowany już po raz 12.

To kulinarne święto na stałe wpisało się do wakacyjnego kalendarza wydarzeń w naszym mieście. Niepowtarzalny klimat Ogrodu Branickich i pyszności oferowane przez lokalnych restauratorów i miejscowych producentów przyciągają na śniadanie mistrzów tłumy białostoczan i turystów. Mam nadzieję, że będzie tak również w tym roku – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Ze względu na wciąż rosnące zainteresowanie tym wydarzeniem i wartość dodaną, jaką ze sobą niesie ono dla promocji Białegostoku, Miasto od lat wspiera tę inicjatywę.  

Tegoroczna edycja Podlaskiego Śniadania Mistrzów odbędzie się pod hasłem Viva la vida! Wystawcy skomponują potrawy inspirowane kuchnią hiszpańską lub latynoamerykańską. Jednak hasło tej edycji ma wydźwięk nie tylko kulinarny. Po ciężkich latach pandemii i przytłaczających wiele osób realiów wojny za naszą wschodnią granicą, organizatorzy chcą zaprosić wszystkich na dzień wolny od zmartwień. Chcą, by wszyscy pozwolili sobie na dzień beztroskiego lenistwa na kocu, dzień pięknej pogody i pysznego jedzenia.

Wśród wystawców pikniku znajdą się między innymi: Steakownia, Tokaj, pierogarnia Soodi, Mama Thai, bistro Lokalna, Ram’n’Base, Atmosfera, Tulone, White Bear Coffee, Pięć Dębów, Kafejeto, Rowerowa, Que Sera Sera, 4 szpaki, Białys i wiele innych.

Podlaskie Śniadanie Mistrzów to również strefa chilloutu z muzyką w tle oraz strefa dla najmłodszych z ciekawymi animacjami. W tym roku czeka na uczestników sporo nowości. Sucha fosa, czyli niecka w parku, zostanie oddana we władanie naszym mistrzom futbolu amerykańskiego – Drużynie Lowlanders. Kolejną nowością będą stanowiska Epi-Centrum Nauki, gdzie edukatorzy razem z dziećmi będą przeprowadzali najróżniejsze eksperymenty i doświadczenia naukowe. Na ich stanowisku pojawi się też robot Photon i inne atrakcje-niespodzianki. Tradycyjnie nie zabraknie animacji Ogarnij Bazę i strefy zabaw dla dzieci prowadzonych przez Kino Helios. Dla starszych amatorów ruchu na świeżym powietrzu Normobaria Podlaska poprowadzi zajęcia jogi, które będą dostępne bezpłatnie dla wszystkich chętnych.

Na Podlaskie Śniadanie Mistrzów jest wstęp wolny, ale – tak jak w restauracjach – za dania się płaci, choć pojawią się też darmowe degustacje. Pozostałe atrakcje są bezpłatne.

Agnieszka Błachowska

za: bialystok.pl