Pytania, które warto zadać deweloperowi przed zakupem mieszkania

Kupno mieszkania to bardzo ważna transakcja, do której należy odpowiednio się przygotować. W wielu przypadkach jest to zobowiązanie na kilkadziesiąt lat, dlatego też wybór odpowiedniego mieszkania od dewelopera powinien być szczegółowo przemyślany. Dużo informacji na temat lokalu mieszkalnego można uzyskać od samego inwestora. O co go zapytać?

Prospekt informacyjny

Prospekt informacyjny to dokument, który jest przygotowany zgodnie z prawem i zawierający szczegółowe dane o mieszkaniu. Ponadto znajdują się w nim drobnostkowe informacje na temat poprzednich inwestycjach dewelopera. Jeżeli przedsiębiorca nie powie, że w przyszłości pod naszym oknem powstanie oczyszczalnia ścieków, to takie utajnione wiadomości właśnie znajdziemy w prospekcie. Według prawnego wzoru dowiemy się, jak została zaplanowana przestrzeń w promieniu tysiąca metrów od budynku mieszkalnego. Musimy także pamiętać o tym, że inwestor ma obowiązek przedstawić nam dokument. Ponadto powinien on zostać przekazany w formie trwałej na kartce papieru lub płycie CD. Nie możemy się zgadzać na podanie, tylko strony internetowej.

Jak będzie wyglądać budynek mieszkalny?

Jako potencjalni klienci mamy prawo wiedzieć, jak będzie w finalnie wyglądał budynek, z ilu pięter się będzie składał i ile lokali mieszkalnych w nim będzie. Warto także zapytać o położenie mieszkania względem słońca, ponieważ może się okazać, że przez większość czasu będzie nieznośnie gorąco. Powinniśmy się również dowiedzieć, jaka odległość dzieli nas od wiaty śmietnikowej, aby nieprzyjemny zapach nie dostawał się do mieszkania przez okna.

Jaka jest cena całkowita mieszkania od dewelopera?

Po przeanalizowaniu swoich możliwości finansowych i zdolności kredytowych możemy przystąpić do rozmów z deweloperem od wybranego mieszkania. Dowiemy się w ten sposób, jaki jest całkowity koszt inwestycji w nieruchomość. Większość przedsiębiorców posiada podpisane umowy z bankami, dzięki czemu możemy zaoszczędzić czas na wizyty u doradców kredytowych. Warto upewnić się, czy cena podawana w ogłoszeniu jest kwotą brutto, ponieważ bardzo często można zauważyć, że jest to wartość netto. Ponadto powinniśmy zorientować się także, ile kosztuje metr kwadratowy interesującej nas nieruchomości. Nie zaszkodzi tego parametru porównać z innymi budynkami, być może w ten sposób znajdziemy korzystniejszą ofertę.

Co jest wliczone w cenę mieszkania od dewelopera?

Do niektórych domów, czy też mieszkań od dewelopera przynależy ogródek, miejsce w rowerowni, czy też skrytka lub miejsce w garażu. Naszym obowiązkiem jest sprawdzenie, co wlicza się w cenę. Jeśli uważamy, że mamy wystarczająco przestrzeni i nie potrzebujemy dodatkowej spiżarni, możemy podjąć próbę negocjacji ceny. Możemy zapytać jeszcze o wykończenie wnętrz. Wielu deweloperów oferuje mieszkania wykończone pod klucz oraz gotowe projekty. Często taka propozycja jest korzystniejsza niż działanie na własną rękę. Zdarza się jedna, że zamknięte katalogi produktów z urządzeniami nie przypadną nam do gustu. Wtedy oczywiście warto pomyśleć o indywidualnym projekcie. Więcej informacji o tym, jakie pytania warto zadać deweloperowi oraz jak wybrać mieszkanie od dewelopera można przeczytać na www.republikawnetrz.pl/blog/jak-kupic-mieszkanie-od-dewelopera-poradnik-krok-po-kroku/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.