Radosny plac zabaw dla przedszkolaków

Najmłodsi białostoczanie mogą już korzystać z nowoczesnego, interaktywnego osiedlowego placu zabaw, który z inicjatywy mieszkańców powstał przy Przedszkolu Samorządowym Nr 1. Na ten projekt w Budżecie Obywatelskim 2020 oddano 3705 głosów.

Plac zabaw przy ul. Kawaleryjskiej 70A został wybudowany w 2022 roku. Kosztował ponad 836 tys. zł.

To kolejne miejsce, które powstało z inicjatywy mieszkańców miasta. Projekt został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego i zyskał poparcie, dzięki któremu został zrealizowany. Cieszę się, że najmłodsi białostoczanie mają nowe, bogato wyposażone miejsce do zabawy i integracji – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Inwestycja objęła wykonanie ogólnodostępnego, nowoczesnego i interaktywnego placu zabaw. Został wyposażony w piaskownicę, małą zjeżdżalnię (dla dzieci w wieku 1-8 lat), kuchnię (urządzenie do eksperymentowania z wodą i piaskiem), urządzenie wielofunkcyjne, karuzelę integracyjną, zestaw integracyjny, huśtawki wagowe „ważka”, linarium stożek, bujaki na sprężynie, poczwórny bujak „koniczynka”, potrójny kosz do zabaw z piłką, pomost wiszący typu kładka, pomost wiszący, huśtawkę „bocianie gniazda”, huśtawkę podwójną, zestaw wielofunkcyjny „ścieżka zdrowia”. Na placu zabaw nie zabrakło też domku z werandą, metalowego domku na zabawki, szachów ogrodowych, zestawu do zjazdów na linie, wielofunkcyjnego zestawu sprawnościowego. Są tu również ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Ponadto zmodernizowane zostało mini boisko do gry w piłkę nożną, istniejące urządzenia zabawowe (które przeniesiono w inne miejsce). Zlikwidowano stare elementy placu zabaw.

W ramach inwestycji wykonano też ogrodzenie z furtką i bramą wjazdową od strony przedszkola oraz od strony ulicy Kawaleryjskiej (gdzie wykonano nowe ogrodzenie z furtką). Do oświetlenia placu zabaw wykorzystano słupy z własnym źródłem zasilania, opartym na energii ze słońca i wiatru. Sterowanie oświetleniem odbywa się przy pomocy kontrolera ładowania słonecznego z wbudowanym sterownikiem LED i zegarem czasu rzeczywistego.

Agnieszka Błachowska

za:bialystok.pl