Rolety zewnętrzne – podpowiadamy jakie modele warto zamontować w domu

Budowa wymarzonego domu to długi proces, w trakcie którego trzeba podjąć sporo ważnych decyzji. Warto już w trakcie projektowania domu, zastanowić się nad wyborem rolet zewnętrznych, ponieważ zapewniają one prywatność, wygłuszają hałasy i zapewniają swobodny sen. Dodatkowo rolety zewnętrzne są doskonałym rozwiązaniem antywłamaniowym.

Rolety zewnętrze: dlaczego warto je zamontować?

Rolety zewnętrzne są coraz częściej wybierane przez właścicieli domów, a czasami także montowane przez deweloperów (zarówno w domach, jak i w mieszkaniach parterowych). Można wyróżnić następujące zalety rolet zewnętrznych:

 1. Ochrona akustyczna, czyli wygłuszenie dźwięków dochodzących z zewnętrzna. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy dom położony jest w pobliżu ruchliwej drogi, chodnika lub innych budynków mieszkalnych. Rolety zewnętrzne zmniejszają hałas nawet o 10 dB.
 2. Ochrona antywłamaniowa, ponieważ złodziejom trudno jest pokonać rolety zewnętrzne i to w sposób cichy. Oczywiście w domach dodatkowo warto zamontować alarm oraz inne elementy zwiększające bezpieczeństwo.
 3. Możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku osób, którym przeszkadza światło słoneczne i budzi je.
 4. Zmniejszenie temperatury w porze letniej, dzięki czemu w domu jest chłodniej i przyjemniej.
 5. Podwyższona odporność na ścieranie i działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.
 6. Efektywność energetyczna, czyli zmniejszenie strat cieplnych, co jest szczególnie istotne w porze jesienno-zimowej.
 7. Zwiększenie prywatności, ochrona przed nieproszonymi gośćmi (przechodniami, samochodami, ale także ptakami, zwierzętami).
 8. Regulacja ilości światła docierającego do pomieszczeń w domu.

Montaż rolet zewnętrznych jest więc bardzo korzystnym rozwiązaniem, na które warto się zdecydować w swoim domu.

Jakie rolety zewnętrzne wybrać? Dwa główne rodzaje

Decydując się na zakup rolet zewnętrznych, należy wziąć pod uwagę dwa główne ich typy, tj. rolety natynkowe i podtynkowe. Pierwszy z systemów jest mniej wymagający i można się na niego zdecydować nawet po wybudowaniu budynku, natomiast system podtynkowy jest wpasowany w elewację, trzeba go wybrać już w okresie budowy.

Rolety Zewnętrzne Natynkowe

System natynkowy świetnie sprawdza się w sytuacji, gdy dom już został postawiony, a w oknach nie ma rolet zewnętrznych. W momencie, gdy właściciele zdecydują się na takie rozwiązanie, konieczne jest przymocowanie osłony do elewacji budynku lub do stolarki okiennej. Rolety zewnętrzne natynkowe są proste w montażu i nie wymagają dodatkowych przygotować.

Rolety Zewnętrzne Podtynkowe

System podtynkowy to rozwiązanie, na które trzeba się zdecydować już na etapie budowy domu, ponieważ wtedy jest najwygodniej. Rolety zewnętrzne podtynkowe charakteryzują się tym, że kasetę można ukryć pod elewacją, dzięki czemu całość prezentuje się bardzo estetycznie.

Czym się kierować przy zakupie rolet zewnętrznych?

Poza wyborem rodzaju rolet zewnętrznych, konieczne jest wzięcie pod uwagę także innych czynników. Do najważniejszych kryteriów można zakwalifikować:

 1. Sposób sterowania – na rynku można znaleźć zarówno rolety zewnętrzne sterowane ręcznie, jak i elektryczne. Drugie rozwiązanie jest dużo bardziej nowoczesne i wygodne w większości przypadków. W sklepach można także poszukać rolet, którymi steruje się w sposób zdalny, a więc z poziomu swojego smartfona. Jest to świetne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli właścicielom zależy na inteligentnym domu.
 2. Sposób wykonania i jakość – warto stawiać na renomowanych i znanych producentów, którzy od lat zajmują się tworzeniem rolet zewnętrznych. Rolety różnią się także tym, jaki materiał konstrukcyjny został zastosowany.
 3. Materiał, z którego wykonano rolety – można wyróżnić między innymi modele aluminiowe, plastikowe, a także drewniane. Spore znaczenie ma zwrócenie uwagi na materiały izolacyjne oraz na grubość profili i prowadnic.
 4. Kolor rolety – powinien być dopasowany do ogólnej estetyki budynku.
 5. Cena – warto wziąć pod uwagę fakt, że do domu konieczny jest zakup kilku, a czasami kilkunastu rolet zewnętrznych, dlatego należy pamiętać o całości kwoty, a nie tylko jednostkowych cenach.
 6. Łatwość montażu – warto zdecydować się na rolety z montażem, aby samodzielnie nie martwić się o to, czy wszystko uda się wykonać.

Rolety zewnętrzne powinny być wykonane na wymiar, ponieważ w ten sposób właściciele mogą być pewni, że całość okna zostanie zakryta i wszystko będzie prezentować się spójnie oraz estetycznie. Rolety zewnętrzne to doskonały wybór do współczesnych domów, dlatego warto się na nie zdecydować już na etapie budowy. W ten sposób można z łatwością dopasować rolety do elewacji i stolarki okiennej, a także zadbać o to, aby całość prezentowała się naprawdę elegancko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.