Sezon plażowy rozpoczęty

Mieszkańcy Białegostoku mogą już korzystać z plaży na DojlidachPrzez trzy miesiące nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwać będą ratownicy wodni. Nie zabraknie też sportowych atrakcji.

Ośrodek Sportów Wodnych „Dojlidy”, którym zarządza Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, rozpoczął sezon letni. Na plażę przyjechało ok. 120 ton świeżego piasku, a na wodzie zamontowano liny wyznaczające strefy: czerwoną – dla tych, którzy nie umieją pływać, żółtą – dla umiejących pływać. Pracują już ratownicy wodni. Białostocka plaża będzie strzeżonym kąpieliskiem przez trzy miesiące, do końca sierpnia. Kolejny sezon rozpoczął także WakeStok – wyciąg do sportów wodnych. Do dyspozycji plażowiczów jest dwusłupowy wyciąg z wypożyczalnią sprzętu i infrastrukturą plażową. Na miejscu instruktorzy pomogą stawiać pierwsze kroki na desce.

Wstęp na plażę

Wstęp na teren OSW „Dojlidy” jest biletowany (cena za bilet od 2 do 6 zł). Ośrodek z kąpieliskiem i wypożyczalnią sprzętu sportowego czynny jest codziennie w godz. 9.00-20.00. Sprzęt sportowy można wypożyczać za niewielką opłatą. Wypożyczalnia dysponuje deskami typu sup (stand up paddle) z wiosłem do pływania na stojąco, kajakami, rowerkami wodnymi, łodziami wiosłowymi, łodziami canoe, łodziami żaglowymi klasy Omega oraz deskami windsurfingowymi. W wypożyczalni są również rowery górskie i szosowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Część jednośladów wyposażona jest w specjalne foteliki do przewozu dzieci. Można też wypożyczyć kaski ochronne. Okolice wokół grobli sprzyjają spacerom, biegom i marszom z kijkami nordic walking, które również są dostępne.

Atrakcje ośrodka

Na Dojlidach można też korzystać z innych atrakcji. W lasku znajduje się siłownia dla dorosłych, a od dwóch sezonów działa także siłownia pod chmurką dla dzieci z sześcioma urządzeniami. Najmłodsi chętnie korzystają z piaszczystej plaży oraz placów zabaw z huśtawkami, zjeżdżalnią, piaskownicami, ścianką wspinaczkową i linarium.

Na Dojlidach można również zorganizować rodzinnego grilla, czy ognisko dla znajomych. Są do tego specjalnie przygotowane miejsca z odpowiednim wyposażeniem. Wynajęcie miejsca ogniskowego z przygotowaniem ogniska kosztuje 100 zł. Wynajęcie miejsca grillowego – 25 zł.

Imprezy sportowe

Tradycyjnie już Dojlidy będą w tym sezonie areną imprez sportowych. Na Dojlidy powraca Plaża Open – cykl turniejów siatkówki plażowej kobiet i mężczyzn rozgrywanych w ramach Grand Prix Polski. Najlepsze polskie siatkarskie pary zobaczymy w Białymstoku w dniach 7-9 lipca. Boiska nad zalewem w czerwcu i lipcu będą należały także do zawodników rywalizujących w siatkówce plażowej.

Tradycją sportowego sezonu na plaży miejskiej są już od wielu lat Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w piłce nożnej plażowej. 24 czerwca, w zawodach organizowanych przy współpracy z Podlaskim Związkiem Piłki Nożnej, o medale powalczą kobiety i juniorzy.

Lipiec rozpocznie się od mocnego akcentu dla najmłodszych. Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji wspólnie z Fundacją Białystok Biega organizują wyjątkowe wydarzenie dla dzieci. W sobotę, 1 lipca, w Ośrodku Sportów Wodnych „Dojlidy” odbędzie się Hero Run Kids – zapisy już trwają. Jest to bieg z przeszkodami, a wśród nich specjalnie usypane górki, małe ścianki, przeszkody do przeskoczenia, do pokonania dołem, bieg przez wodę. W poprzednim roku w tej imprezie wzięło udział blisko 1300 dzieci.

20 sierpnia Dojlidy i ulice wokół ośrodka po raz kolejny staną się areną zmagań cyklu Elemental Tri Series. To triathlonowa impreza dla amatorów i wyczynowców, na których czekają niemałe wyzwania związane z pływaniem, jazdą na rowerze i bieganiem. W ramach wydarzenia odbędą się mistrzostwa Polski w triathlonie, paratriathlonie oraz aquabike, Puchar Polski oraz Turniej Nadziei Olimpijskich, w którym wystartuje młodzież z krajów tzw. grupy wyszehradzkiej. W programie są także zawody biegowe i pływackie dla dzieci. Zapisy na te zawody też już się rozpoczęły.

Zaparkuj kampera

Ośrodek przy ul. Plażowej to także miejsce postoju kamperów. Pole posiada kilkanaście miejsc dla przyczep kempingowych, kamperów, namiotów. Każde z nich posiada możliwość podłączenia do energii elektrycznej. Są bezpłatne toalety i prysznice, również dla osób niepełnosprawnych. W tym sezonie w bliskim sąsiedztwie pola kamperowego trwa największa inwestycja Dojlid: budowa sauny suchej, pomostów, wiat i slipu do wodowania sprzętu pływającego.

 

Opracowanie: Anna Kowalska

za: bialystok.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.