Śniadanie mistrzów po włosku!

Już w najbliższą sobotę (21 sierpnia) – kolejny w tym roku najsmaczniejszy piknik w kraju – Podlaskie Śniadanie Mistrzów.  Organizowana od 2015 roku plenerowa impreza, która swoim klimatem przyciąga tłumy osób z całego kraju, tym razem odbędzie się pod hasłem „Buongiorno Italia”.

Podlaskie Śniadanie Mistrzów zawsze gromadzi tłumy mieszkańców, turystów, kucharzy i restauratorów. Tym razem impreza odbywa się pod hasłem „Buongiorno Italia”, więc w Ogrodach Pałacu Branickich w godz. 10.00-16.00 zagości włoskie dolce vita.

Można będzie spróbować pizzy, świeżych makaronów i tradycyjnych przekąsek, ale też ciekawych dań inspirowanych kuchnią Włoch i tamtejszymi produktami. Tradycyjnie nie zabraknie aromatycznych kaw, słodkości i najlepszych w regionie lodów. W ofercie restauracji znajdą się również pozycje bezmięsne i bezglutenowe, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W Strefie Aperitivo będzie można nabyć zestaw tradycyjnych przekąsek z lampką schłodzonego prosecco (bez alkoholu, ale z bąbelkami).

Wśród tradycyjnych już animacji dla najmłodszych – edukacyjnych gier z animatorkami Jedna i Druga, baniek mydlanych, zabaw prowadzonych przez Pomysłową kredkę – pojawią się nowe atrakcje: zabawy z językiem włoskim, strefa nauki gry w badmintona oraz strefa zabaw inspirowanych filmem.

Podlaskie Śniadanie Mistrzów jest imprezą otwartą dla wszystkich, wstęp na jej teren jest bezpłatny, ale za dania się płaci, choć pojawią się też darmowe degustacje.  Podczas każdego wydarzenia można spróbować dań najlepszych restauracji, słodkich wypieków, kawy oraz kupić produkty regionalne, z których słynie województwo podlaskie. Przygotowana będzie też specjalna oferta produktów bezglutenowych, wegańskich oraz w wersji fit.

W tym roku organizatorzy podjęli decyzję, że najwyższy czas, aby Podlaskie Śniadanie Mistrzów stało się pierwszą w Polsce imprezą tej wielkości wolną od plastiku. Dlatego wprowadzono zakaz używania przez wystawców plastikowych jednorazówek, sztućców, słomek, kubeczków, reklamówek foliowych. Impreza otrzymała wsparcie finansowe od Miasta Białegostoku.

A ponieważ to jeszcze nie koniec zagrożenia epidemicznego, przy wejściach i na terenie wydarzenia pojawią się pojemniki z płynem do dezynfekcji. Specjalne znaki będą przypominały o zachowaniu większej odległości między kocykami piknikowymi.

Opracowanie: Eliza Bilewicz-Roszkowska

za: bialystok.pl