Sposoby na gęsty trawnik, który stanie się wizytówką Twojego ogrodu

Gęsty, zielony trawnik to najlepsza ozdoba każdego ogrodu. Z pewnością marzy o nim każdy ogrodnik. Uzyskanie takiego efektu wymaga jednak prawidłowych zabiegów pielęgnacyjnych, które nie sprowadzają się jedynie do regularnego podlewania i koszenia.

 

Szybki wzrost, doskonały wygląd

Osoby, które dopiero tworzą swój ogród w początkowym etapie powinny skupić się na doborze odpowiednich roślin. Nasiona trawy mają w tym przypadku ogromne znaczenie. Warto wybierać odmiany samozagęszczające. Z wysianych ziaren wyrastają kolejne źdźbła, które ostatecznie tworzą całe kępki trawy. Od tych kępek rozrastają się kolejne, co daje efekt pięknego, gęstego trawnika. Co więcej, dobre odmiany traw samozagęszczających są odporne na deptanie i mogą ozdabiać ogród przez długie lata.

Główne zasady dbania o trawnik

Piękny zielony dywan w ogrodzie wymaga systematyczności. Najlepiej przycinać go mniej więcej raz na tydzień, choć wiele zależy od warunków atmosferycznych. Częste opady mogą spowodować nagły wzrost trawy, a co za tym idzie przyspieszyć koszenie. Źdźbła najlepiej przycinać o mniej więcej jedną trzecią ich wysokości.  Niestety w trawie mogą pojawiać się chwasty. Najbezpieczniej jest zwalczać je herbicydami. Szybko radzą sobie z nieproszonymi gośćmi i jednocześnie są bezpieczne dla trawnika.

Podlewanie z kolei trzeba zaplanować na poranki lub popołudnia, gdy słońce za mocno nie przygrzewa. Częstotliwość podlewania jest uzależniona od pogody. Podczas bardzo dużych upałów trawnik należy podlewać codziennie, nawet przez około trzydzieści minut. Woda bowiem musi dostać się w głąb ziemi.

Piękny wygląd trawnika będzie bardziej osiągalny z użyciem dobrze dobranych nawozów. Dzięki nim rośliny otrzymują wiele ważnych składników odżywczych i mogą zdrowo rosnąć. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu należy zapoznać się z instrukcją użytkowania, by cały proces przebiegał bezpiecznie zarówno dla człowieka, jak i samej uprawy.

Zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Cieszy oko i sprawia, że działka wygląda na zadbaną. Najlepsze nasiona, dobrze dobrana pielęgnacja i bezpieczne środki ochrony to przepis na gęsty i zielony trawnik.