Staw na Mickiewicza w nowej odsłonie

Staw przy ul. A. Mickiewicza w Białymstoku i jego otoczenie zyskały nowe oblicze. Od dziś mieszkańcy mogą już korzystać z kolejnego ciekawego miejsca do rekreacji i wypoczynku. Miasto zakończyło realizację projektu z Budżetu Obywatelskiego 2018 „Rewitalizacja stawu z otoczeniem, poprawa jakości wody, zwiększenie bezpieczeństwa hydrologicznego oraz działania proekologicznego”. Inwestycja kosztowała ponad 1 mln 800 tys. zł.

Przebudowany staw jest unikatowym w skali Białegostoku miejscem, zlokalizowanym blisko centrum miasta. Celem projektu była rewitalizacja zamulonego zbiornika, poprawa jakości wody i bezpieczeństwa hydrologicznego, przy zachowaniu walorów przyrodniczych tego miejsca. Na powierzchni stawu pojawiły się dwie wyspy pływające dla ptaków z funkcją oczyszczania wody. Odbudowana została wyspa na środku stawu, a zbiornik został zarybiony. Miasto wybudowało tu wieżę dla nietoperzy, która może być zasiedlona również przez ptaki, w tym jerzyki. Na pobliskich drzewach nie zabrakło również budek dla ptaków i domków dla wiewiórek. Po raz pierwszy w mieście zainstalowane zostały specjalne domki dla jeży, które występują tu dość licznie, ustawiono tu także tablicę informująca o życiu i biologii występujących na tym terenie jeży wschodnioeuropejskich. Drzewa rosnące na terenie inwestycji zostały zachowane, pojawiły się też nowe: 5 platanów klonolistnych i 2 wierzby płaczące. Posadzono 158 krzewów, w tym derenie, róże, budleje Dawida (motyli krzew), hortensje bukietowe, a także pnącza. Pojawiły się też byliny: jeżówki, rozchodniki, krwawniki i łubin.

– Bardzo ważne dla nas było, aby podczas prac rewitalizacyjnych zbiornika zachować walory przyrodnicze tego miejsca, ale także wpłynąć na poprawę bioróżnorodności – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Dzięki temu projektowi na mapie naszego miasta pojawił się kolejny piękny, zielony teren, z którego białostoczanie będą zapewne chętnie korzystać o każdej porze roku.

Teren wokół stawu został zagospodarowany w taki sposób, aby jak najlepiej służył mieszkańcom do rekreacji i wypoczynku. Na północnym brzegu zbiornika zainstalowano  pięć pomostów dla wędkarzy, odbudowano tu również zniszczone schodki. Południowy brzeg został wzmocniony specjalną palisadą, utworzono też ścieżkę spacerową. W zachodniej części wybudowano fragment rowu z kamiennym dnem, nad którym pojawiła się stylowa kładka z poręczami. Po obu stronach kanału przy mostku zainstalowane zostały ekologiczne latarnie o zasilaniu fotowoltaicznym.

Aby poprawić jakość wody, dno stawu zostało oczyszczone. Wywieziono namuł, pogłębiono zbiornik na całej jego powierzchni, przeprowadzono reprofilację dna, zapewniając w ten sposób właściwą cyrkulację wody, a także przebudowano urządzenia wodne. Dzięki rewitalizacji została przywrócona funkcja retencyjna stawu. Powierzchnia zbiornika po przebudowie wynosi 9 tys. 600 m2, pojemność całkowita to ponad 16 tys. m3,  natomiast średnia głębokość to 1,2 m, a głębokość maksymalna – 2,5 m.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Za:bialystok.pl