Staw przy Mickiewicza niebawem otwarty dla mieszkańców

Już wkrótce będzie można korzystać z kolejnego odnowionego miejsca do wypoczynku. Zakończyły się prace budowlane związane z rewitalizacją stawu przy ul. A. Mickiewicza. Inwestycję czekają jeszcze nasadzenia i zarybienie stawu. Jest to projekt z Budżetu Obywatelskiego 2018. Inwestycja kosztowała ponad 1,8 mln zł.

Przebudowany staw jest unikatowym w skali Białegostoku miejscem, zlokalizowanym blisko centrum miasta. Celem projektu była rewitalizacja zaniedbanego, zamulonego zbiornika, poprawa jakości wody i bezpieczeństwa hydrologicznego. Dzięki rewitalizacji tego miejsca została przywrócona funkcja retencyjna stawu przy zachowaniu walorów przyrodniczych tego miejsca, a także zagospodarowano teren wokół. Na razie teren nie jest udostępniony dla mieszkańców, bo trzeba wykonać nasadzenia i zarybienie stawu.

– Realizacja projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego umożliwiła stworzenie ciekawego miejsca do wypoczynku i rekreacji – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Dzięki temu na mapie naszego miasta pojawił się kolejny piękny, zielony teren, z którego białostoczanie będą zapewne chętnie korzystać o każdej porze roku.  

Powierzchnia stawu po przebudowie wynosi 9 600 m2, pojemność całkowita po pogłębieniu wynosi 16 128 m3, średnia głębokość to 1,2 m, a głębokość maksymalna to 2,5 m. Aby poprawić jakość wody oczyszczono dno stawu poprzez wywiezienie namułu, pogłębiono zbiornik na całej jego powierzchni, przeprowadzono reprofilację dna zapewniając w ten sposób właściwą cyrkulację wody, przebudowano urządzenia wodne, a także zainstalowano dwie specjalne platformy w postaci wysp pływających z funkcją oczyszczania wody.

Na północnym brzegu zbiornika zainstalowano  pięć pomostów dla wędkarzy. W zachodniej części wybudowano fragment rowu z kamiennym dnem, nad którym pojawiła się stylowa kładka z poręczami. Południowy brzeg został wzmocniony specjalną palisadą, utworzono też ścieżkę spacerową. Ze względu na przyrodnicze walory tego miejsca, na środku stawu – tuż obok wyspy – pojawiła się wieża dla nietoperzy i jerzyków, a na pobliskich drzewach zainstalowane zostały budki dla ptaków, domki dla wiewiórek, specjalne domki dla jeży, które występują tam dość licznie. Wokół stawu zamontowano ekologiczne lampy fotowoltaiczne, ławki i kosze na śmieci.

Rosnące tam drzewa zostały zachowane, a wkrótce będzie ich więcej. Na przyległym terenie, tj. skwerze im. ks. H. Szlagiera, zostanie posadzonych 7 drzew – w tym 5 platanów klonolistnych i 2 wierzby płaczące. Ponadto – 158 krzewów, w tym derenie, róże, budleje Dawida (motyli krzew), hortensje bukietowe. Będzie także rabata, na której zostanie posadzonych 160 bylin.

 

 

(oprac. Anna Kowalska UMwB)

za: bialystok.pl