Święto Niepodległości – miejskie wydarzenia kulturalne i sportowe

W najbliższy weekend w Białymstoku odbędą się uroczyste obchody odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólnie uczcimy pamięć o tamtych wydarzeniach uczestnicząc w uroczystościach, imprezach sportowych i kulturalnych, oraz wywieszając biało-czerwone flagi.  W poniedziałek (11 listopada) Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza na spacer, nowe wystawy i zajęcia edukacyjne, natomiast Fundacja Białystok Biega – na wydarzenie sportowe „Biegnę dla Niepodległej”.

„Biegnę dla Niepodległej” to bieg na 10 km, którego trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W ramach wydarzenia odbędzie się również „Sztafeta dla Niepodległej”. Drużyny 3-osobowe będą miały do pokonania łącznie dystans 10 km (ok 3 km + 3,5 km + 3,5 km). Trasa sztafety będzie pokrywała się z biegiem na 10 km. Do tej pory do uczestnictwa w obu wydarzeniach zgłosiło się już około 1,5 tys. biegaczy. Start i meta biegów będą na al. Józefa Piłsudskiego, a cała trasa przebiegać będzie przez ścisłe centrum miasta. Zawody rozpoczną się o godz. 14:00, tak aby każdy mieszkaniec Białegostoku mógł uczestniczyć zarówno w uroczystych obchodach, jak i wydarzeniu sportowym.

Tego samego dnia (11 listopada) od godz. 9.30 Muzeum Wojska w Białymstoku zrealizuje specjalny program, w którym znajdują się m.in. wyjątkowe wystawy, warsztaty i pokazy, oraz „strefa kibica”. Przez cały dzień, przed budynkiem Muzeum, można będzie zobaczyć zabytkową kuchnię polową oraz wystawę plenerową „Muzeum Wojska w Białymstoku. Vademecum”. Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Kresy” wystawi wartę honorową. O 12:00 rozpocznie się spacer historyczny „Marszałek w Białymstoku”, podczas którego dowiedzieć się będzie można m.in. ile razy oraz w jakim celu Marszałek Józef Piłsudski odwiedził Białystok, kto wzniósł na jego cześć osobliwy toast oraz co popularny „Ziuk” miał wspólnego z piłką nożną. Natomiast o godz. 13.00 w specjalnej „strefie kibica” przygotowanej przez muzeum rozpocznie się wspólne dopingowanie uczestników wydarzenia „Biegnę dla Niepodległej”. Szczegółowy program wydarzeń na stronie Muzeum Wojska w Białymstoku.

 Co roku wspólnie z mieszkańcami Białegostoku obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Zapraszam wszystkich do udziału w uroczystościach i nabożeństwach w intencji Ojczyzny oraz w różnorodnych wydarzeniach sportowych i kulturalnych. Wywieśmy biało-czerwone flagi, pokazując tym samym, że pamięć o rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest w nas żywa – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się już w piątek (8 listopada) o godz. 12.00 modlitwą w intencji ojczyzny w białostockim Domu Kultury Muzułmańskiej. W niedzielę (10 listopada) o godz. 10.00 odprawione zostanie uroczyste nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Dolistowskiej, natomiast o godz. 16.00 podczas Capstrzyku Niepodległościowego pod Pomnikiem Obrońców Białegostoku na Cmentarzu Wojskowym złożone zostaną wieńce i wiązanki, a w miejscach pamięci – „Ogień niepodległości”.

W poniedziałek (11 listopada) obchody obejmą liturgię w katedrze pw. św. Mikołaja przy ul. Lipowej 15 (godz. 8.30) oraz mszę w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP przy ul. Kościelnej (godz. 11.00). Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 12.30 przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. Po zakończeniu uroczystości można będzie obejrzeć pokaz sprzętu służb mundurowych. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości na Rynku Kościuszki będą rozdawane mieszkańcom kokardy narodowe i flagi.

 

Eliza Bilewicz-Roszkowska (UMwB)