Trwa Akcja Czysty Białystok


Zdjęcie autorstwa Ron Lach z Pexels

W dniach 28-30 kwietnia odbędzie się Akcja „Czysty Białystok”, organizowana przez Miasto i partnerów: spółkę Lech, Lasy Państwowe, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Wszystkich mieszkańców zachęcamy do zgłaszania się do udziału w tym przedsięwzięciu.

W Akcji „Czysty Białystok” uczestniczą mieszkańcy Białegostoku, którzy całymi rodzinami przystępują do kampanii i zapełniają worki odpadami. W inicjatywę angażują się głównie placówki oświatowe, ponieważ jest to świetna okazja do połączenia sprzątania terenów zielonych z lekcjami o poszanowaniu dla środowiska, o segregacji odpadów oraz o problemie śmiecenia.

Naszą liczebnością i aktywnością chcemy pokazać białostoczanom, jak wiele jest osób, którym bardzo bliskie są tematy selekcji i recyklingu odpadów. Chcemy też udowodnić, że nie odwracamy wzroku od wciąż pojawiających się dzikich wysypisk, tylko podwijamy rękawy i bierzemy się do roboty – podkreśla zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Naszym wspólnym działaniem oddajemy przysługę Ziemi oraz przyszłym pokoleniom. Z drugiej strony – mamy satysfakcję z dobrze wypełnionego obowiązku, a także czystą przestrzeń, w której chętniej spacerujemy, gramy w piłkę czy robimy grilla. Zachęcamy wszystkich mieszkańców naszego miasta do posprzątania terenów w swoim sąsiedztwie.

Chętni do uczestnictwa w Akcji „Czysty Białystok” mogą zgłaszać grupy do Departamentu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego. W tym celu do 19 kwietnia należy wypełnić załączony formularz, a następnie przesłać go na adres: pkondel@um.bialystok.pl. W formularzu trzeba podać m.in. adres e-mail do kontaktu, dane osoby odpowiedzialnej za grupę, prognozowaną liczbę uczestników grupy, daty i godziny sprzątania. Należy też wskazać teren, który będzie sprzątany oraz miejsce składowania śmieci. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerami tel. 85 879 73 34 lub 667 653 440.

Dla liderów zgłoszonych grup zostaną zorganizowane Warsztaty Edukacji Ekologicznej, które odbędą się 21 kwietnia w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3 (start o godz. 12.00 i 14.00) oraz 22 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Kamiennej 15 (start o godz. 12.00 i 14.00). W ramach warsztatów będą prowadzone zajęcia dotyczące m.in. obowiązujących w Białymstoku zasad segregacji odpadów. Zostaną też przekazane materiały potrzebne do przeprowadzenia akcji oraz materiały edukacyjne pomocne w prowadzeniu zajęć edukacyjnych związanych z gospodarką odpadami. Będzie także mowa o tym, na co należy zwrócić uwagę przy sprzątaniu w ramach akcji. Liderzy zgłoszonych grup o szczegółach zostaną poinformowani mailowo.

W podziękowaniu za udział w inicjatywie Miasto zorganizuje dla jej uczestników Piknik Ekologiczny. Odbędzie się 30 kwietnia na Bulwarach św. Jana Teologa na osiedlu TBS. Będzie okazją do spotkania osób, którym troska o środowisko leży na sercu. Organizatorzy przygotują atrakcje dla najmłodszych, m.in. konkursy, animacje, pokaz baniek mydlanych, tatuaże brokatowe oraz zajęcia plastyczne kolorowania toreb i drewnianych ozdób. Ciekawym urozmaiceniem będą wystawy przygotowane przez partnerów akcji.

 

 

Opracowanie: Agnieszka Błachowska

za: bialystok.pl