Trwają Dni Wolności

W Białymstoku trwają Dni Wolności i Praw Obywatelskich obchodzone z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce. Z tej okazji Miasto przygotowało wiele wydarzeń, w których chętnie uczestniczą białostoczanie.

W sobotę (1 czerwca) miłośnicy tańca pod chmurką jak zawsze nie zawiedli. Na miejskiej potańcówce w Ogrodzie Branickich bawiły się setki białostoczan. Tym razem przy muzyce z 1989 roku.

W niedzielę (2 czerwca) na Rynku Kościuszki można było cofnąć w czasie o 30 lat i odwiedzić specjalnie odtworzony lokal wyborczy z 1989 r. Rozdawane w nim były materiały wyborcze „Solidarności” z kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu. W czasie „Śniadania Wolności” Katarzyna Bosacka przygotowała jajecznicę z 1989 jaj. Dużą atrakcją był Fiat 126p obklejony plakatami wyborczymi.

Tego samego dnia poza „Śniadaniem Wolności” odbyły się także: „Spacer do wolności” śladami białostockiej architektury PRL, „Podwieczorek Wolności” z tortem oraz pełen atrakcji „Piknik Wolności” koło siedziby Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3.

– Wspólnie upamiętniamy pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu w powojennej Polsce. 4 czerwca to bardzo ważna w historii naszego kraju. Wyniki wyborów w 1989 roku zapoczątkowały uwalnianie się Europy od komunizmu. Polska była pierwszym krajem bloku wschodniego, którego demokratyczna opozycja zyskała realny wpływ na władzę – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

W ramach Dni Wolności i Praw Obywatelskich w piątek (7 czerwca) na Rynku Kościuszki o godz. 20.30 odbędzie się „Koncert Młodzi Wolni”. 30 piosenek na 30 lat polskiej wolności zaprezentują artyści – Daria Zawiałow, Natalia Przybysz, Barbara Wrońska, Igor Herbut, Piotr Rogucki. Wstęp bezpłatny.

Kamila Bogacewicz

źródło:www.bialystok.pl