Trzcinnik Overdam, czyli trawa ozdobna w ogrodzie

Trawy ozdobne to wspaniałe uzupełnienie ogrodowych aranżacji, nadające im swoistego powiewu dzikości i naturalności, a czasami również egzotyczności. Rodzajów tego typu roślin jest wiele i różnią się one od siebie zarówno wyglądem, jak i okresem kwitnienia oraz sadzenia. Dzięki temu poszczególne gatunki traw ozdobnych stają się charakterystycznym akcentem w ogrodzie i tworzą spójne kompozycje z pozostałymi roślinami. Jak w tym wszystkim prezentuje się trzcinnik Overdam?

Jak wygląda Trzcinnik Overdam

Wśród traw ozdobnych trzcinnik Overdam wyróżnia się niezwykle długim okresem dekoracyjnym, ponieważ zachowuje swój piękny wygląd praktycznie przez cały rok, aczkolwiek zmienia się on wraz z poszczególnymi sezonami. Pierwsze uderzenie piękna następuje już na wiosnę, kiedy trzcinnik ostrokwiatowy zachwyca soczystą zielenią liści przełamaną delikatnym marginesem w bladożółtym odcieniu.

Kolejną odsłoną naturalnego uroku trzcinnika jest wczesne lato, kiedy zaczynają kwitnąć jego wiechowate i ażurowe kwiatostany w kolorze czerwono-brązowym, beżowym lub różowo-purpurowym. Co ważne, pozostaną one piękną ozdobą przez całe lato, jesień, a nawet zimę. Trzcinnik Overdam stanowi uroczą dekorację również późną jesienią i zimą, kiedy jego kępy pozostają na straży zasypiającego już ogrodu.

Trzcinnik ostrokwiatowy i jego uprawa

Trzcinnik Overdam jest rośliną z rodziny wiechlinowatych, których naturalnym środowiskiem występowania są łąki i pastwiska. Jest to trawa ozdobna wieloletnia, której uprawa nie jest zbyt trudna. Osiąga on zazwyczaj wysokość około 50-70 cm, a w okresie kwitnienia nawet 150 cm. Trzciniak ostrokwiatowy lubi miejsca o umiarkowanej wilgotności, słoneczne lub utrzymane w półcieniu.

Przy czym gleba nie musi spełniać jakichś wyśrubowanych wymogów, wystarczy, aby była przepuszczalna i lekka. Trawa ta jest mrozoodporna. Można ją sadzić na wiosnę (marzec i kwiecień) lub na przełomie lata i jesieni (pod koniec sierpnia i we wrześniu). Uschniętą trawę najlepiej ścinać na wiosnę, przed rozpoczęciem okresu wzrostu.

Gdzie posadzić trzcinnik Overdam

Za sprawą zwartego pokroju Trzcinnik Overdam tworzy zgrabne kępki i z powodzeniem można go sadzić wzdłuż ścieżek, płotów, czy nawet w doniczkach. Trzcinnik ostrokwiatowy świetnie sprawdza się w ogrodach skalnych i ogrodach utrzymanych w stylu japońskim. Doskonale pasuje także do ogrodów naturalistycznych i ogrodów nowoczesnych. Ślicznie wygląda przy oczkach wodnych i w towarzystwie bylin. Trawa ta doskonale komponuje się z różnego rodzaju aranżacjami. A jeśli lubimy bukiety, to świetnie nadaje się również do tego typu dekoracji.