Twój taras, to twoja wygoda

Taras nowoczesny czy też urządzony w innym stylu to zawsze pewnego rodzaju „przedłużenie domu”, więc powinniśmy o niego zadbać równie dobrze, jak o całą resztą mieszkalną.

Taras dobry na wszystko

Nowoczesny taras to miejsce funkcjonalne, wygodne i użyteczne. Chociaż kojarzy się głównie z wypoczynkiem, to jednak można tam nie tylko relaksować się i regenerować po całym dniu ciężkiej pracy czy domowych zajęć. Wiele osób, w okresie wiosenno – letnim lubi jadać posiłki właśnie w tym miejscu. Kiedy jest odpowiednie zadaszenie to może odbywać się nawet przy każdej pogodzie, również w deszczu. Nowoczesny taras to jest również świetne miejsce do pracy, bo przecież z laptopem w ręku możemy wykonywać kolejne zlecenia lub uczyć się na świeżym powietrzu, gdzie wszystko przychodzi nam łatwiej i przyjemniej. Warto wykorzystać tą przestrzeń, którą mamy.

Na tarasie zawsze miło

Co można zrobić, aby spędzany tam czas był zawsze przyjemnie wspominany? Po pierwsze konieczne będą wygodne meble. Wybierając poszczególne ich elementy zwracajmy jednak również uwagę na ich użyteczność. Czasami jakiś mebel może fantastycznie wyglądać, ale nie oznacza to wcale, że przyjemnie będzie na nim wypoczywać czy też uczyć się, albo będzie wielki i ciężki i nie będzie można go swobodnie przestawiać. Minimalizm, który przewodzi w aranżacjach nowoczesnych tarasów sprzyja temu, aby móc się skupić i pożytecznie spędzić czas wolny. Zarówno dla lepszej pracy jak i dla wypoczynku ważne jest oświetlenie. Najczęściej stosuje się tutaj diody led oraz oświetlenie punktowe. Nie musi ono być wcale intensywne, ale najlepiej gdyby łatwo można było zmieniać jego natężenie. Światło boczne lub podłogowe nadaje miejscu relaksujący charakter, natomiast na górne sprawdzają się diody led, ponieważ są długotrwałe, energooszczędne i nastrojowe. Dzisiaj można też bawić się światłem w ogrodzie lub na tarasie, ponieważ jest bardzo dużo możliwości, z których każdy może skorzystać. Źródło światła można kierować w różne strony i podświetlać wybrane elementy.

1(2)

Pod dachem bezpieczniej

Jeżeli nasz taras nowoczesny ma być dostępny przez cały rok i w różnych warunkach atmosferycznych to przede wszystkim musimy pokusić się o zadaszenie. Są takie osoby, które z tego elementu rezygnują całkowicie, ale tak naprawdę daje ono zdecydowanie większe możliwości. Kiedy umówimy się ze znajomymi w letnią noc i niespodziewanie zacznie padać deszcz to nie musimy się o nic martwić tylko możemy sobie spokojnie siedzieć dalej. Zresztą podobnie jest w upalny dzień, kiedy to w pełnym słońcu, bez żadnej osłony trudno byłoby wysiedzieć na tarasie. Możliwości jest dzisiaj bardzo wiele, może być to chociażby szklany daszek na drewnianej konstrukcji, drewniane zadaszenie tarasu, są to dwie opcje, które oczywiście pozostają z nami na stale, a co za tym idzie również sporo kosztują. Z tańszych sposobów można zdecydować się na parasol, który dzisiaj kupimy nawet w bardzo dużych rozmiarach, a także w bardzo bogatej kolorystyce, wiec bez problemu dopasujemy go do całego wystroju. Podobnie jest z namiotem, markizą przeciwsłoneczną czy żaglem. W tym wypadku nie zadaszymy go zupełnie, ale będziemy mogli cieszyć się z przyjemnego cienia w najbardziej upalne dni. Do wykorzystania jest też pergola z poziomą roletą rzymską, co jest idealnym wyjściem dla tych, którzy chcą raz osłaniać się przed słońcem, a innym razem wygrzewać się w jego promieniach.

2(2)

Tylko dla naszego wypoczynku

Obok przyjemności, które daje nam nowoczesny taras są też obowiązki, a często nawet błędy popełniane podczas jego planowania i urządzania. Warto wiedzieć czego się wystrzegać i na co zwrócić szczególną uwagę, aby później nie żałować swoich decyzji. Każdy detal ma tutaj duże znaczenie, wszystko też ma swoją cenę, więc lepiej nawet wydać pieniądze na poradę u fachowca czy projektanta, niż później żałować, że zainwestowało się w coś, co nie daje nam satysfakcji.

Unikaj tych błędów

Zanim będziemy mogli cieszyć się swoim wymarzonym miejscem musimy się sporo napracować i nagłówkować jak to wszystko połączyć w całość. Najważniejsze, żeby taras był zawsze miejscem relaksu, a nie stał się czasami problemem. Po pierwsze bardzo ważne jest jego usytuowanie. Naczelną zasadą tutaj jest, że taras nowoczesny oraz każdy inny, zawsze powinien być usytuowany od południa, a kategorycznie nie powinien być od północy. Dokładnie przemyślmy, jakie materiały wykorzystamy do jego budowy oraz gdzie będziemy się w nie zaopatrywać. Zwłaszcza drewno bywa bardzo wrażliwe i jeżeli nie jest odpowiednio przygotowane, a później regularnie impregnowane, to możemy narobić sobie sporych kłopotów, a tego chyba nikt z nas nie chce. Wiele osób nie poleca też płytek ceramicznych, ponieważ jeżeli nie zostaną one fachowo położone, a dodatkowo będą na nie działały takie warunki jak deszcz, wiatr, mróz, palące słońce to efekt tego może nie być zbyt ciekawy. Sporo osób, które mają już nowoczesny taras zdecydowanie polecają jego zadaszenie, bo chociaż wiele materiałów jest odpornych na deszcz czy inne opady to z pewnością wszystko będzie lepiej wyglądało, gdy nie będzie stało w wodzie.

3(2)

Uważaj z dodatkami

Błędy łatwo popełnić również chociażby przy doborze dodatków. Pamiętajmy, że przy takim wnętrzu jak taras nowoczesny nie może być może o nadmiarze różnego rodzaju ozdób, o wielości kolorów czy nadmiernego gromadzenia wielu rzeczy. Niektórzy lubią na tarasie przechowywać to, co w domu już się na przykład nie mieści, ale w tym wypadku nie jest to możliwe. Dobrze jeżeli również serwisy obiadowe, kawowe i pozostałe naczynia są dopasowane do nowoczesnego stylu. Dopełnieniem mogą być też zawsze tekstylia, czyli poduchy i poduszki, najlepiej w jednym kolorze lub z tym samym wzorem.

taras

Co do urządzenia i aranżacji tarasu wciąż pojawiają się nowe trendy, które też szybko się zmieniają. Nie warto jednak wciąż ślepo za nimi podążać, ponieważ najważniejsze jest, aby to miejsce było wygodne i idealnie dla nas. Róbmy więc wszystko tak, aby nam było dobrze.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. budowle ogrodowe i zadaszenia tarasu: ogrodolandia.pl/zadaszenia-tarasu