Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Obchodzony w Polsce od 26 maja do 1 czerwca Tydzień Promocji Karmienia Piersią ma na celu przypomnienie, że karmienie piersią niesie wiele korzyści dla społeczeństwa i stworzenie przyjaznej atmosfery wokół kobiet karmiących dzieci swoim mlekiem.

W Białymstoku wydarzenia zaplanowano od 30 maja do 5 czerwca. Będzie to już trzecia edycja Tygodnia Promocji Karmienia Piersią w Białymstoku!

Poznajcie program jego obchodów:

30 maja, godz. 10.00-12.00 – warsztaty „Przygotowanie do karmienia piersią”

Prowadzą: Doulania – Ania Sawoń, Rozkwit Centrum Naturalnego Rodzicielstwa, ul. Waryńskiego 6/6.

Karmienie piersią jest czynnością jak najbardziej naturalną, jednak wiele kobiet doświadcza w nim trudności, szczególnie w początkowym okresie po porodzie. Na spotkaniu poruszymy takie kwestie jak:
• czy można i czy warto przygotować się do karmienia piersią?
• czy takie przygotowania są czasochłonne i kosztowne?
• czy do karmienia potrzebny jest cały arsenał gadżetów?
• co z tymi przygotowaniami ma wspólnego poród?
O skutecznych sposobach przygotowania się do karmienia bardzo praktycznie i optymistycznie, w szczególności dla mam w ciąży.

Koszt: 30zł
zapisy: doulania@gmail.com, tel. 534 934 932

31 maja, godz. 10.00-12.00, Spotkanie Pozytywnie o Porodzie – BIAŁYSTOK – Pierwsze godziny po porodzie, Centrum Naturalnego Rodzicielstwa ROZKWIT, ul. Waryńskiego 6/6

Na majowym spotkaniu skupimy się na pierwszych godzinach po porodzie. Kontakt skóra do skóry, późniejsze odcięcie pępowiny, pierwsze karmienie – to tylko kilka zagadnień, które poruszymy. Porozmawiamy też co jest ważne dla dziecka, co dla mamy, jakie są opcje i na co warto zwrócić uwagę oraz jakich wyborów dokonywać, by cenić i świętować ten wyjątkowy czas. Jak zawsze będzie przestrzeń na rozmowy, pytania, dzielenie się doświadczeniami i wymianę poglądów.

Gościem będzie położna Katarzyna Haraburda-Popławska.

Spotkanie BEZPŁATNE
Zapisy: kontakt@rozkwit.bialystok.pl, doulania@gmail.com

1 czerwca, godz. 12.00, Białystok – Karmiące Cyce na Ulice, Rynek Kościuszki -Ratusz od strony Esperanto oraz Krąg Opowieści Laktacyjnych, park w okolicach Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki.

Tradycyjnie, jak co roku, 1 czerwca odbędzie się spotkanie Mam Karmiących w przestrzeni publicznej.
Jest to spotkanie mam karmiących piersią i osób wspierających, wiek dziecka bez znaczenia, spotkajmy się, poznajmy, pogadajmy i wspólnie będziemy karmić swoje dzieci, jeśli będą tego chciały…
Celem jest pokazanie, że matki mają prawo karmić piersią wszędzie w przestrzeni publicznej, a dzieci mają prawo do najlepszego pokarmu, jaki można im dać i jest to istotny element promocji zdrowia.

Organizatorki lokalne: Promotorka Karmienia Piersią i Doula Emilia Jaworska z Rozkwit Centrum Naturalnego Rodzicielstwa oraz Ania Sawoń – Doulania.

Krąg Opowieści Laktacyjnych to inicjatywa powstała w odpowiedzi na piękne poparcie pierwszej edycji akcji. Projekt ten ukazał głęboką potrzebę kobiet, by dzielić się wspomnieniami, odczarowywać macierzyńskie doświadczenia, opowiadać, wzruszać się. Spotykamy się więc, by opowiadać swoje historie laktacyjne, dzielić się radościami i smutkami. W zróżnicowaniu macierzyńskich ścieżek odnaleźć bliskość i kobiecą siłę.
Zapraszamy mamy karmiące teraz i kiedyś.
Przyjdź, zabierz ze sobą przedmiot, który kojarzy się z Twoją mleczną drogą. Można też wziąć jakąś przekąskę i coś do picia oraz koc. Spotkanie odbędzie się w formie piknikowej, na świeżym powietrzu, w parku w okolicach Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.

Spotkanie BEZPŁATNE
Zapisy: kontakt@rozkwit.bialystok.pl, doulania@gmail.com

2 czerwca, godz. 10.00 MLECZNA DROGA – Laktacyjna Grupa Wsparcia / Udane karmienie piersią po cięciu cesarskim – czy jest możliwe?
Miejsce: Centrum Naturalnego Rodzicielstwa ROZKWIT, ul. Waryńskiego 6/6

Ideą nadrzędną jest wspieranie w bieżącej sytuacji, ale proponujemy też temat przewodni. Tym razem będzie brzmiał: Udane karmienie piersią po cięciu cesarskim – czy jest możliwe?

Czasem jedynym sposobem rozwiązania ciąży jest cesarskie cięcie.
– Czy poród zabiegowy może utrudnić udany start mlecznej drogi?
– Czy rodzaj znieczulenia użytego podczas porodu ma wpływ na karmienie?
– Z jakimi problemami możemy się spotkać po cesarce?
– Jakie mamy prawa, czego możemy oczekiwać od personelu?

Spotkanie poprowadzi gość – Joanna Kowalczuk. Z wykształcenia magister zdrowia publicznego, Promotor Karmienia Piersią w trakcie szkolenia, a prywatnie mama dwójki cesarskich dzieci, która, dzięki nim, odkryła swoje powołanie.

Koszt: 10 zł/os.
Zapisy: kontakt@rozkwit.bialystok.pl, doulania@gmail.com

3 czerwca, godz. 11.00 warsztat Czy moje dziecko się najada?
Warsztaty laktacyjne, prowadząca: Promotorka Karmienia Piersią i Doula Emilia Jaworska
Miejsce: Centrum Naturalnego Rodzicielstwa ROZKWIT, ul. Waryńskiego 6/6

Wiele kobiet na początku macierzyńskiej drogi doświadcza mniejszych lub większych trudności związanych z karmieniem. Jak wspomóc proces laktacji naturalnymi metodami?

Przyjrzymy się kilku najbardziej rozpowszechnionym mitom, omówimy wskaźniki skutecznego karmienia i postaramy się zapewnić dużo wiary w siebie i wsparcia karmiącym mamom.
Dzięki znajomości WSK (wskaźników skutecznego karmienia) oraz przypomnieniu techniki, pozycji i sposobu przystawiania malucha do piersi, poczujesz się pewniej w temacie laktacji i zaufasz, że możesz z powodzeniem wykarmić swojego malucha.

Koszt: 30,00 zł
Zapisy: kontakt@rozkwit.bialystok.pl