Uchodźcy będą pracowali jako asystenci w szkołach

Dzięki współpracy Miasta Białystok z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej, 37 ukraińskich nauczycieli zostanie zatrudnionych w miejskich szkołach i przedszkolach. Uchodźcy będą pracowali jako asystenci i pomogą ukraińskim dzieciom w integracji w białostockich placówkach edukacyjnych.

Obecnie do placówek oświatowych prowadzonych przez Miasto Białystok uczęszcza ok. 930 dzieci i młodzieży z Ukrainy, w tym do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych – 280 wychowanków, do szkół podstawowych – 565 uczniów, do ponadpodstawowych – ok. 80. Aby pomóc odnaleźć się ukraińskim dzieciom w polskich placówkach, nawiązano współpracę z fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). W Białymstoku będzie realizowany program „Cash for Work”.

– Dzięki naszej współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej, zatrudnienie znajdzie 37 osób z Ukrainy w 37 miejskich szkołach i przedszkolach. Bardzo dziękujemy fundacji za objęcie wsparciem uchodźców przebywających w Białymstoku – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. – Dziękuję także dyrektorom placówek za aktywność i współdziałanie, za stworzenie miejsc pracy uczestnikom programu.

W ramach rekrutacji wykorzystano zgłoszenia przesłane przez miejską stronę bialystokpomaga.pl. Na ten moment uczestnicy programu zostaną zatrudnieni na 3 miesiące i będą pracować w wymiarze 6 godzin dziennie 5 dni w tygodniu.

„Cash for Work” to program zatrudnienia interwencyjnego uchodźców, w tym przypadku z Ukrainy. W jego ramach zawierane są umowy zlecenia z uczestnikami i porozumienia trójstronne. Wynagrodzenia uczestnikom będą wypłacane co tydzień. Kluczowym elementem jest wsparcie uczniów w szkołach, w kontakcie z nauczycielami czy rówieśnikami – powiedziała Aleksandra Wojtaszek, przedstawicielka Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Fundacja PCPM wypłaci asystentom-uchodźcom wynagrodzenie oraz pokryje koszty podatków, składek i zapewni ubezpieczenie, natomiast dyrektor placówki będzie odpowiedzialny za ustalenie zadań dla pracownika i nadzór nad jego pracą. Koszty zatrudnienia pokryją amerykańscy darczyńcy z organizacji CARE.

Warto wiedzieć, że Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej od ponad 16 lat niesie pomoc humanitarną w kryzysach uchodźczych i od samego początku wojny aktywnie pomaga ukraińskim uchodźcom.

 

Kamila Bogacewicz

za:bialystok.pl