Uczniowie uczą się bezpieczeństwa na drogach

Dziesięć białostockich szkół podstawowych zostało wyposażonych w urządzenia służące do nauki dzieci i młodzieży bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Było to możliwe dzięki realizacji dwóch projektów o łącznej wartości ponad 855 tys. zł. Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 otrzymane przez Miasto Białystok wyniosło 726 tys. zł.

W projektach uczestniczyły szkoły podstawowe nr 2, 11, 19, 28, 34, 38, 45, 47, 49, 50. Placówki te zostały wyposażone w miasteczka rowerowe mobilne lub stacjonarne oraz urządzenia edukacyjne typu: trenażer czasu, symulator roweru, symulator przejścia dla pieszych, symulator zderzeń.

Mobilne miasteczko ruchu drogowego jest to kompleks elementów przeznaczonych do nauki przepisów ruchu drogowego i praktycznego szkolenia w zakresie ruchu pieszych oraz przede wszystkim do nauki jazdy na rowerze. W skład takiego miasteczka wchodzą m.in. mini znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, antypoślizgowe maty gumowe, które można rozkładać tworząc ścieżki rowerowe, skrzyżowania, ronda oraz tory przeszkód. Służy głównie do przeprowadzania praktycznej nauki chodzenia po drogach, a także do organizowania praktycznej części egzaminu na kartę rowerową. Natomiast stacjonarne miasteczko ruchu drogowego – to namalowany na placu kompleks przeznaczony do nauki przepisów ruchu drogowego i praktycznego szkolenia w zakresie ruchu pieszych oraz przede wszystkim do nauki jazdy na rowerze.

– Kiedy rozłożyliśmy po raz pierwszy takie miasteczko, była wielka radość naszych uczniów. Jest to świetna zabawa, ale przede wszystkim bardzo ciekawa nauka i to w warunkach bezpiecznych, a nie na drodze – powiedziała Elżbieta Zimnoch, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19 w Białymstoku.

Dzięki symulatorowi roweru, który trafił do czterech szkół, dzieci nauczą się kierowania rowerem w ruchu drogowym i podejmowania decyzji na drodze oraz jazdy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych (np. mgła, noc, deszcz, śnieg). Ma to także na celu uzyskanie przez uczniów w przyszłości karty rowerowej. Z kolei refleksomierz, trenażer czasu reakcji, symulator refleksu – to doskonałe urządzenia do szkolenia koordynacji ruchowej dzieci, co pozwoli wyćwiczyć szybkie podejmowanie decyzji na drodze.

Do Szkoły Podstawowej nr 47 trafił symulator zderzenia – urządzenie, które daje uczniom możliwość przekonania się, co czuje kierowca i pasażer w momencie zderzenia pojazdu. Pokazuje, że gdy poprawnie zapniemy pasy bezpieczeństwa to skutecznie redukuje się ryzyko śmierci czy utraty zdrowia w wyniku wypadku.

– Wszystko po to, aby młodzi ludzie uczący się w naszych szkołach mogli nauczyć się – bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, aby ich droga z domu do szkoły była jak najmniej ryzykowna – wyjaśnił zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

– Miasto wciąż realizuje duże inwestycje drogowe, nasza sieć ścieżek rowerowych ma już ponad 160 kilometrów, a będzie ich jeszcze więcej. Ważnym elementem tych inwestycji jest dbanie o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników dróg – dodał zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński. – Znajomość znaków drogowych, zasad poruszania się po jezdni i przejściach drogowych pozwala unikać wypadków, decyduje o życiu i zdrowiu.

Białostockie szkoły realizowały dwa projekty: „Zakup miasteczek rowerowych na potrzeby szkół podstawowych w Białymstoku” (do pięciu szkół podstawowych w Białymstoku – nr 34, 38, 45, 11, 28) oraz „Zakup doposażenia z zakresu ruchu drogowego do szkół podstawowych w Białymstoku” (do pięciu szkół podstawowych – nr 2, 19, 47, 49, 50). Łączna wartość obu projektów wyniosła ponad 855 tys. zł. Miasto Białystok otrzymało na ten cel dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w wysokości 726 tys. zł.

Anna Kowalska

za:bialystok.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.