Ulubienica Polaków – Wiśnia Łutówka


Photo by Irina Iriser from Pexels

Wyjątkowo pięknie kwitnące drzewko, dające smaczne, lekko kwaskowate owoce. Wiśnia Łutówka nie bez powodu jest jedną z ulubionych odmian w Polsce. Łutówka wyrasta do około 4,5 metra wysokości. Pierwsze owoce powinny pojawić się w okolicach trzeciego roku od posadzenia. Następnie co roku będzie obradzać obficie w owoce. Same wiśnie są duże, dorodne i ciemnoczerwone. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, w przeciwnym razie mogą ją dotknąć choroby grzybicze.

Uprawa wiśni łutówki w pigułce

Łutówka sama w sobie jest rośliną przyjemną w hodowli. Samopylna, pięknie kwitnie, ma smaczne owoce oraz jest odporna na mróz. Niestety, wymaga regularnych oprysków, ponieważ jest wrażliwa na choroby grzybowe. Najlepiej sadzić ją w miejscach pełnych słońca, z dobrze odżywioną glebą, nienarażona na nadmierną wilgoć. Wiśnia Łutówka, podobnie jednak jak większość drzew wymaga regularnego podcinania, aby mogła rosnąć prawidłowo i obradzać w smaczne owoce.

To, co charakteryzuje wiśnię Łutówkę to rozłożysta, kulista, ale rzadka korona. Kwitnie dość późno, bo obsypuje się białymi kwiatami dopiero na przełomie kwietnia i maja. Wiśnię tę większość zna z ogrodów swoich babć i dziadków. Jest ona bowiem najpopularniejszą odmianą w naszym kraju.

Wykorzystanie owoców

Owoce świetnie nadają się na lecznicze nalewki, soki do herbaty, nalewki alkoholowe, likiery, wina owocowe, czy konfitury. Owoce szybko się psują, dlatego najlepiej nadają się na przetwory, wówczas mogą stać miesiącami. Z powodzeniem można je również mrozić, nie tracąc ich wartości odżywczych. Wiśnia łutówka bowiem dobrze znosi niskie temperatury.

Choroby grzybicze

Trzeba mieć jednak na uwadze, że łutówka jest bardzo podatna na choroby grzybicze. Najczęściej można spotkać się z drobną plamistością liści, wywołanej przez grzyb Blumeriella. Choroba ta dotyka najczęściej drzewa pestkowe, a więc i wiśnię łutówkę. Choroba ta powoduje zbyt wczesne zrzucanie liści, najczęściej jeszcze przed zbiorem owoców. Kolejną częstą dolegliwością łutówki jest brunatna zgnilizna, również bardzo charakterystyczna dla tego typu drzew. Poraża ona również czereśnie, śliwy, a nawet brzoskwinie. W wyniku infekcji owoce zaczynają mieć brunatne, gnilne plamy i białe brodawki. W efekcie owoc nie nadaje się do spożycia. Aby uniknąć tych chorób, należy regularnie opryskiwać roślinę, nawozić, przycinać pędy i uważnie obserwować, aby w razie potrzeby reagować już na początku choroby, zanim się rozwinie.