Urządzamy ogródek przyjazny dzieciom. Jak stworzyć przyjazną dla nich przestrzeń i o czym pamiętać?

Ogródek jest przyjazną strefą nie tylko dla dorosłych, którzy lubią się w nim zrelaksować na leżaku czy z poranną kawą w ogrodowej altance. Świetnie czują się w nim również dzieci, a jeśli będzie odpowiednio zaaranżowany z pewnością porzucą smartfony i tablety i odkryją uroki zabawy na świeżym powietrzu. Zatem czego nie powinno zabraknąć w ogródku przyjaznym dzieciom? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Odpowiednie wyrównanie terenu i wysianie trawy odpornej na uszkodzenia mechaniczne

Pierwszym etapem stworzenia strefy ogrodu przyjaznego dzieciom jest wyrównanie terenu. Kiedy wszystkie chwasty są już zlikwidowane, można przystąpić do siania trawy. Jeśli ma to być miejsce dziecięcych zabaw, to musi być to mieszanka odporna, która po pierwszych harcach nie będzie się przerzedzać. Warto wybrać nasiona trawy sportowej. Jest to mieszanka, której podstawę stanowi życica trwała, a dodatkiem często jest kostrzewa czerwona, ale również inne gatunki. Trawa sportowa jest odporna na uszkodzenia i warto ją stosować przy aktywnym trybie życia. W końcu bywa i tak, że do zabawy pozostaje jedynie przestrzeń domu i ogródek, gdyż nie można pójść w inne miejsce…

Stworzenie boiska piłkarskiego w ogrodzie

Jeśli już masz odpowiednią trawę sportową możesz zdecydować się na mini boisko piłkarskie. Można zainwestować w wapno, a także chorągiewki, a także z drewna samodzielnie stworzyć bramki. Dzięki temu dzieci będą miały wspaniałe miejsce do aktywnej zabawy, a nie omieszkają z niej skorzystać również dorośli. Boisko nie musi zajmować całego ogródka, gdyż warto, by poza nim w ogrodzie znajdowało się coś jeszcze.

Plac zabaw stworzony samodzielnie i tor przeszkód

Będąc miłośnikiem runmageddonu często marzy się o przygotowaniu czegoś podobnego w swoim ogrodzie. Dzięki posiadaniu starych opon, desek można stworzyć świetny plac zabaw. Do tego jeszcze łańcuchy i powstanie tor przeszkód, huśtawka, a na dodatek jeszcze równoważnia. Dużo wspólnej zabawy jest gwarantowane. Można zdecydować się także na gotowe elementy placu zabaw do ogrodu. Znajdzie się zarówno drabinki, zjeżdżalnię, jak i trampolinę. Co bardzo istotne wszystkie posiadają atesty bezpieczeństwa.

Domek na drzewie albo drewniany domek w ogrodzie

Jeśli myśli się o ogrodzie dla dzieci, to pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl jest domek na drzewie, bo któż z nas nie marzył o nim w dzieciństwie, nawet jeśli nie miał zmysłu wspinania się po gałęziach. Zatem taki domek można postawić na niskim drzewie, a także dobudować do niego stabilne schodki. Oczywiście dzieci powinny w nim przebywać będąc pod opieką dorosłych. Warto pokusić się o odpowiednie farby, by pomalować go na ulubione kolory dziecka. Drewniany domek może stanąć również w ogrodzie, niekoniecznie wykonany samodzielnie, gdyż w sklepach ogrodowych można znaleźć gotowe modele, nawet takie wyposażone w zamykane okiennice. Teraz zabawom w dom, herbatki czy zabawom w chowanego nie będzie końca.

Mini warzywnik, który będą uprawiać także dzieci

Na koniec wspomnimy o elemencie, który jest bardziej charakterystyczny dla ogrodów, a mianowicie mini warzywniku. Wystarczy zakupić odpowiedni inspekt i przygotować ziemię ogrodową. Na wzrost sadzonki w odpowiednich warunkach czeka się dość krótko. Dziecko może samodzielnie pielęgnować rośliny w inspekcie. Dzięki temu czuje się docenione i jednocześnie bardziej odpowiedzialne, gdyż to od jego umiejętności podlewania czy też wysypywania nawozu zależy powodzenie uprawy.

W ogrodzie można zdecydować się także na oczko wodne, jednak nie za głębokie. Warto hodować w nim rybki, które także będą atrakcją dla dzieci. Obok można postawić ławeczki, gdzie dziecko chętnie usiądzie na krótką chwilę. Świetnie sprawdzą się ogródki skalne, zwłaszcza te ułożone na kształt półek z większymi skałami. Więcej przeszkód, to więcej możliwości świetnej zabawy, którą doceni każde dziecko na co dzień, a nie jedynie w obliczu przymusowej kwarantanny. Wśród wielu propozycji z pewnością znajdziesz tę, która przypadnie do gustu, zarówno Twoim dzieciom, jak i Tobie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.