Białostoccy uczniowie na targach PLASTPOL 2020  

Przyszli operatorzy maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych wzięli udział w międzynarodowych targach PLASTPOL w Kielcach. To jeden z punktów unijnego projektu, w ramach którego powstały klasy, pod patronatem białostockiej firmy KAN.

W wyjeździe uczestniczyło 30 uczniów z I i II klasy Branżowej Szkoły I st. nr 9, wchodzącej w skład ZSZ Nr 2 w Białymstoku. Zawodu operatora uczą się oni w ramach realizowanego przez Miasto Białystok projektu „Zespół Szkół Zawodowych nr 2 – Szkoła inteligentnych specjalizacji”.

 – Celem tego wyjazdu było zapoznanie uczniów z najnowszymi maszynami i urządzeniami, oprogramowaniem do nich, a także z nowymi technologiami, które wykorzystywane są obecnie w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych – mówi Wiesław Kalinowski, kierownik kształcenia praktycznego w ZSZ nr 2. – I choć z powodu pandemii liczba wystawców i zwiedzających była w dużym stopniu ograniczona, ten cel udało się w pełni zrealizować. Cieszymy się, że ta pouczająca wycieczka doszła do skutku, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego.

Ze względu na pandemię Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL w tym roku wyjątkowo odbyły się jesienią. W kieleckim ośrodku wystawienniczym zaprezentowało się 147 wystawców z 12 krajów. Swoje najnowsze technologie i maszyny prezentowali przedstawiciele branży z Austrii, Czechy, Danii, Holandii, Litwy, Niemiec, Polski, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Ukrainy i Włoch. Nie zabrakło też merytorycznych konferencji połączonych z panelami dyskusyjnymi i seminariów.

– Uczniowie mieli możliwość podglądania całych procesów technologicznych i procesów przetwórczych, obejrzenia parku maszynowego z najwyższej półki europejskiej, a nawet poznania cen tych urządzeń – opowiada Wiesław Kalinowski. – Jednak udział w targach to nie tylko ich zwiedzanie – uczestnicy muszą po powrocie wykonać pracę, która sprawdzi ich wiedzę na temat prezentowanych urządzeń i wystawców.

Przyszli operatorzy nie kryli entuzjazmu dla tego rodzaju formy praktycznego poznawania stosowanych w branży przetwórczej rozwiązań.

– Bardzo ciekawy był proces spajania, czyli łączenia różnych elementów z tworzyw sztucznych za pomocą ultradźwięków – w ten sposób produkowane są m.in. medyczne maseczki, chroniące przed koronawirusem – opowiada Hubert Kabelisz z klasy II. –  A z maszyn największe wrażenie zrobiła na mnie m.in. wtryskarka z ramieniem 3-osiowym i robot, który sam umiał wyjmować element wytłoczony z formy i przenosić do pudełka.

Wyjazd do Kielc był pouczający nie tylko ze względu na praktyczną naukę zawodu. W czasie wolnym uczniowie zwiedzili m.in. starówkę kielecką, słynną „Sienkiewkę” – reprezentacyjną ulicę Kielc, czy Park Krajobrazowy Kadzielnia.

 

Projekt „Zespół Szkół Zawodowych nr 2 – Szkoła inteligentnych specjalizacji” jest realizowany przez Miasto Białystok. Jego całkowita wartość wynosi ponad 3,175 mln zł, w tym ponad 2,698 mln zł (85 proc.) to dofinansowanie z Unii Europejskiej. W ramach projektu istniejący w szkole przy Świętojańskiej 1 budynek warsztatowy został przebudowany, wyremontowany i dostosowany do potrzeb dydaktycznych, a pracownie będą wyposażone w nowoczesny sprzęt do produkcji elementów z tworzyw sztucznych. Patronat nad klasą objęła spółka KAN – białostocki producent instalacji wodnych i grzewczych, która zapewnia uczniom m.in. miejsca pracy i stypendia naukowe.

 

 

Autor: Marzena Szwaczko

693400464

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.